TUTKULU MÜZİKLER-
d

[2021-07-19 18:34:31] Seda yakup -

Biz gök yüzünün altında dolaşan tutuklularız buda bir hapistir herkesin gönlü hoş olsun özgürlük bazen dışarda da yok artık iyi ki var dediğimiz radyo şarkıları var iyi ki varsınız ablam

/

[2021-07-19 18:37:26] Serhat baran -

Van T Tipi A 3-3 te bulunan Ramazan Kotluk, Murat Aykut, Hidayet Raraman,Muhammed Şirin Çeelik, Ercan Ertaş,Mehmet Hanifi Canata, ve a 3-2 de bulunan Mustafa Doğan çok çok selam larımı gönderiyorum . 

/

[2021-07-19 18:39:22] Ridvan Gokdemir -

Merhaba iyi aksamlar Kızıltepe'den selamlar. Ahlat t tipi kapali cezaevi b11 kogusunda bulunan kardesim Vedat Gokdemir Ferhat Demircan İbrahim Aydinalp ve kogus arkadaslarina selam olsun

/

[2021-07-19 20:13:51] Erkan Kaan -

Selamin Aleyküm Ben Van T Tipi a 5 3 kogusundan tahliye oldum.  Degerli abim Mehmet Akbay'a selam olsun ve kogustaki diger arkadaslara selam olsun Allah yardcilari olsun

/

[2021-07-19 20:14:58] Demhat Adem Tugay -

T Tipi Kapalı Cezaevindeki  canım amcam Nedim Tugaya sevgilerimizi selamlarımızı yolluyoruz inşallah en kısa zamanda aramızda olacaksın canım amcam herkesin de sana çok selamı var. 

/

[2021-07-19 20:15:28] Bayram Polat -

İyi yaylınlar Ben Bayram Polat şuanda Van m Tipinden Bulunan Kardeşim Serdar Suvara, Ömer Suvar Van T tipinde bulunan Doğan Aydın İstanbul Silivri De bulunan Abim İbrahim Suvara Selamlar Olsun:

/

[2021-05-11 21:18:04] Yunusözer -

Van t tipi A/3.2 koğuşunda bulunan kuzenlerim emre özşen oğlu Ferhat akdemir abilerim Erdal türk Müslüm er Cahit temel Adnan Ertürk nurulah güzer İranlı şahin moine ve ismini unutugum bütün tüm arkadaşlarıma selam olsun Allah yar ve yardımcınız olsun .

/

[2021-05-11 21:18:22] Barış çağırci -

Mrbalar ben yeniyim iyi yayınlar dilerim rica etsem Zeynep Baksi keklik gibi parçasını çalar mısınız çevre yolunda çalışan tüm operatör arkadaşlarıma gelsin. İyi yayınlar teşekkürler.

/

[2021-04-18 10:50:22] Filiz Tasci -

Merhaba Van M Tipi Kapalı Ceza Evi D5 koğuşundan Haluk Taşçı kardeşime selam olsun onu çok seviyoruz.

/

[2021-04-18 10:47:32] Dersim Taşçı -

Selamun aleykum ben Dersim Taşçı oğlum Haluk'u çok seviyorum. Canını sıkmasın Allaha emanet olsun

/


Anasayfa » Tutku Haber » VANLILAR MAZLUM DER'DEN NE İSTİYOR?

VANLILAR MAZLUM DER'DEN NE İSTİYOR?
HABER YORUM-SALİH GEÇKEN  Birkaç gün önce yazdığım bir yazıda Van’da artan şiddete ve kadınlara yapılan saldırıya rağmen insan hakları derneği iddiasında olan başta Mazlum Der olmak üzere diğer dernekler suskunluklarının nedenini açıklayabilir mi diye yazmıştım.  Yakup Beyin haksızlık yaptığımı belirtmesi görüşmemizin zeminini oluşturdu. 

 

 

Van’da bu yıla kadar hiçbir şeçim döneminde bu yılkı kadar zıvanadan çıkmış bir şiddet ortamı olmadı. Daha önceki seçim dönemlerinde ufak tefek hareketlenmeler olmuştu.  Siyasi kişiliklere saldırılmaya çalışıldı ama bu saldırılar belli bir seviyede kaldı. Bu yılki tamamen farklı.

 

 

Kısa bir sür önce yazdığım bir yazımda ‘Suskunluğuna’ işaret ettiğim başta‘Mazlum Der’ diye yazdığım insan hakları için mücadele ettiğini önemsediğim derneklerin suskunluğunu merak etmiştim.  Önemsemediğim, çalışmalarında yanlı davrandıklarını müşahede ettiğim kurumlara söyleyecek sözüm olmadığını kabul ediyorum.  Onlara söyleyecek sözümde olamazdı. Olmadı da.

 

 

Örnek mi? Kadın derneği olduğunu iddia eden ama Müslüman kadına karşı bütün alıcılarını kapatan bir dernekten kadın saldırılarından sonra bir şey beklemedim. Bekleyemezdim.  İlk önce üç kadının dövülmesi, daha sonra beş kadının saldırıya maruz kalması kadın derneği olduğunu iddia edenlerin dikkatini çekmezdi. Çekmedi de zaten.  Bizim bir beklentimizde yoktu. Olamazdı da.

 

 

Halim Almalı  ile birlikte Mazlum Der Van Şube Başkanı Sayın Yakup Aslan ve Memur Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar beyle bu konuları konuştuk. Haksızlık var mı? Yok mu? Örneklemelerle iyi niyetlerimizi aktardık.  Yakup Beyle konuştuk. Onlar beni dinledi. Ben onları dinledim. Onların haklı olduğu başlıklar vardı. Benim haklı olduğum başlıklar vardı. Birçok ortak noktamıza rağmen, ayrıştığımız başlıklarda yok değildi.

 

 

Mazlum Der Van Şube Başkanı  Yakup Aslan, Van’daki şiddetin sonlandırılması için  sessiz bir şekilde diplomatik ilişkilerini alttan alta sürdürmüşler. Saldırıların durması için BDP ile görüşmeleri. Hüda Par’ı ziyaret etmeleri. Saldırıya uğrayan bir alimeyi yalnız bırakmamaları tabi ki takdire şayan hareketlerdir.  Keşke çalışmalarını birde basın açıklaması ile bu güne kadar bir sese dönüştürebilselerdi.  Kulaklarda doyurulmuş olurdu. 

 

 

Evet Mazlum Der’i önemsiyorum. Hele hele Yakup Aslan’ı daha çok önemsiyorum. Toplumsal dengeyi özgürlük ve güvenlik dengesiyle korumaya çalışarak daha başarılı olabileceklerini düşünüyorum.  Toplum için çok önemli işlere imza atacak kurumların başında gelebilir. 

 

 

Mazlum Der bu toplumunu dinamikleri arasında adaleti ve güveni sağlayabilecek önemli STK’lardandır. Yüklendikleri bu misyondan ötürü kişi yada kurumlar, sıkıntılı ve zor anlarında onları yanında görmek, zülme uğradıklarında ses verecek bir yapı olarak onlardan ses beklemek ve Mazlum Der'in   yapacağı açıklamaya kodlanmaları doğaldır. 

 

 

Haksızlık yapmaya gerek yok. Mazlum Der açısından baktığımız zaman onlarda samimi bir şekilde bir şeyler yapamaya çalışıyorlar. Ki yaptıkları işlerden ötürü yaşadıkları sıkıntılarda ayrı bir dert.  Hatta kilise ile cami arasında kalmak söyleminin acı gerçekliğini yaşıyorlar. İki kesimde onları eleştiriyor.

 

Bence, İslam’ın insan hakları anlayışı bütün sorunu kökten çözer. Sizce.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo