TUTKU'LU TÜRKÜLER-
d

[2021-07-19 18:34:31] Seda yakup -

Biz gök yüzünün altında dolaşan tutuklularız buda bir hapistir herkesin gönlü hoş olsun özgürlük bazen dışarda da yok artık iyi ki var dediğimiz radyo şarkıları var iyi ki varsınız ablam

/

[2021-07-19 18:37:26] Serhat baran -

Van T Tipi A 3-3 te bulunan Ramazan Kotluk, Murat Aykut, Hidayet Raraman,Muhammed Şirin Çeelik, Ercan Ertaş,Mehmet Hanifi Canata, ve a 3-2 de bulunan Mustafa Doğan çok çok selam larımı gönderiyorum . 

/

[2021-07-19 18:39:22] Ridvan Gokdemir -

Merhaba iyi aksamlar Kızıltepe'den selamlar. Ahlat t tipi kapali cezaevi b11 kogusunda bulunan kardesim Vedat Gokdemir Ferhat Demircan İbrahim Aydinalp ve kogus arkadaslarina selam olsun

/

[2021-07-19 20:13:51] Erkan Kaan -

Selamin Aleyküm Ben Van T Tipi a 5 3 kogusundan tahliye oldum.  Degerli abim Mehmet Akbay'a selam olsun ve kogustaki diger arkadaslara selam olsun Allah yardcilari olsun

/

[2021-07-19 20:14:58] Demhat Adem Tugay -

T Tipi Kapalı Cezaevindeki  canım amcam Nedim Tugaya sevgilerimizi selamlarımızı yolluyoruz inşallah en kısa zamanda aramızda olacaksın canım amcam herkesin de sana çok selamı var. 

/

[2021-07-19 20:15:28] Bayram Polat -

İyi yaylınlar Ben Bayram Polat şuanda Van m Tipinden Bulunan Kardeşim Serdar Suvara, Ömer Suvar Van T tipinde bulunan Doğan Aydın İstanbul Silivri De bulunan Abim İbrahim Suvara Selamlar Olsun:

/

[2021-05-11 21:18:04] Yunusözer -

Van t tipi A/3.2 koğuşunda bulunan kuzenlerim emre özşen oğlu Ferhat akdemir abilerim Erdal türk Müslüm er Cahit temel Adnan Ertürk nurulah güzer İranlı şahin moine ve ismini unutugum bütün tüm arkadaşlarıma selam olsun Allah yar ve yardımcınız olsun .

/

[2021-05-11 21:18:22] Barış çağırci -

Mrbalar ben yeniyim iyi yayınlar dilerim rica etsem Zeynep Baksi keklik gibi parçasını çalar mısınız çevre yolunda çalışan tüm operatör arkadaşlarıma gelsin. İyi yayınlar teşekkürler.

/

[2021-04-18 10:50:22] Filiz Tasci -

Merhaba Van M Tipi Kapalı Ceza Evi D5 koğuşundan Haluk Taşçı kardeşime selam olsun onu çok seviyoruz.

/

[2021-04-18 10:47:32] Dersim Taşçı -

Selamun aleykum ben Dersim Taşçı oğlum Haluk'u çok seviyorum. Canını sıkmasın Allaha emanet olsun

/


Anasayfa » Tutku Haber » SEÇİM SONUÇLARINA ANALİTİK BAKIŞ

SEÇİM SONUÇLARINA ANALİTİK BAKIŞ
SİYASAL RAKİBİN BAŞARISINI GÖRMEMEK KAYBETTİRİR

 

 

YORUM-ANALIZ / SALİH GEÇKEN Kaybedilen seçimin sorumluluğunu dış etkenlere bağlamak (hile ve desiseye)  ruhsal tatminden öteye bir sonuç vermez. Eksik ve sonuçları açısından toplumsal realiteyi tanımlayamayacak bu bakış açışı toplumsal algıyı anlamaya engel olur.

 

 

BDP Van’da iki dönem üst üste seçimi kazanıyorsa, bunu sadece hile, baskı ya da başka sebeplerle açıklamaya yeltenmek, siyasal rakibinin başarısını görmemek ve siyasal arenada kalmak için hileli yollarda volta atma mücadelesidir.   Bazı bölgelerde seçimi kaybeden Ak Parti karşıtlarının yaptıkları hatalı yorumların Ak Parti sevenlerinin hatalı tekrarı olur.

 

 

Her seçim sonucu aynı zamanda seçim sonucu belirlenen bölgeye bir mesajdır. Bu mesajı doğru okuyan ve verilen mesajı dönüştürecek algısal çalışmalarla toplumu dönüştürmeye çalışan siyasal partiler (toplumsal oluşumlar)  zamanla desteklerini artırabilir. Yapılan yanlış okumalar, hataların tekrarı kaybın sürekli hale gelmesine neden olur?

 

 

Kabul edilsin ya da edilmesin kullandıkları dil, uyguladıkları strateji verdikleri mesaj toplumun belli kesiminde karşılık buldu. Seçim dönemlerinde karşılaşılan  şiddet siyasal tercihlere etki eden bir olgu olarak kabul edilebilirse, en masum tabiriyle “BDP çalıştı, Van özelinde seçimi kazandı.”  diye düşünülebilir.

 

Yerel seçim sonuçlarına baktığımızda, farklı bölgelerde yaşayan halkın oy tercihini etkiyelen unsurların farklı olduğunu biliyoruz. İstanbul’da ya da Konya’da kullanılan dilin Van özelinde düşünürsek bölgede çokta etkili olmadığını görmek gerekir.  Bölgede sadece hizmet ve hizmetin aktarımı partisel destek için yeterli olmuyor.

 

 

Ziyaret için gittiğim Bursa’da bir Karakol’un temel atma törenini izleme şansım oldu. Halkın mahallelerine karakol yapılmasından ötürü o tebessümlerini Van hinterlandına uyarlamak mümkün değil. Toplumların gelişim sürecinde karşılaştıkları Psiko-Sosyolojik etkenler, sokaktaki okumanın farklılaşmasına neden oluyor.

 

 

Bölgesel okuma ve gerçekliği genel merkeze taşımayan ya da taşıyamayan yerel yöneticilerin sorumluluklarını yerine getirmediklerini görmeleri halinde Ak Partinin bölgede daha iyi anlaşılabileceğini düşünenlerdenim.

 

 

Bölgede Ak Partiye oy vermeyen birçok kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı içten içe sevdiğini bilenlerdenim. Bu sevgi sandıkta desteğe dönüşmüyorsa, ya okumaların doğru yapılmadığına ya da yerel yöneticilerin halkla iletişim kuramadıklarının işaretidir.  Tabi ki diğer unsurları göz ardı etmiyorum. Bazı olumsuzluklar yaşanmıyor demiyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen okumaların doğru yapılması ve halkla iletişim sağlam temellere oturtulması için bölgesel gerçeklere uygun politik duruş ve dinamikler göz ardı edilmeden belirlenecek stratejinin daha etkili olacağını düşünüyorum. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo