KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Tutku Haber » SEÇİM SONUÇLARINA ANALİTİK BAKIŞ

SEÇİM SONUÇLARINA ANALİTİK BAKIŞ
SİYASAL RAKİBİN BAŞARISINI GÖRMEMEK KAYBETTİRİR

 

 

YORUM-ANALIZ / SALİH GEÇKEN Kaybedilen seçimin sorumluluğunu dış etkenlere bağlamak (hile ve desiseye)  ruhsal tatminden öteye bir sonuç vermez. Eksik ve sonuçları açısından toplumsal realiteyi tanımlayamayacak bu bakış açışı toplumsal algıyı anlamaya engel olur.

 

 

BDP Van’da iki dönem üst üste seçimi kazanıyorsa, bunu sadece hile, baskı ya da başka sebeplerle açıklamaya yeltenmek, siyasal rakibinin başarısını görmemek ve siyasal arenada kalmak için hileli yollarda volta atma mücadelesidir.   Bazı bölgelerde seçimi kaybeden Ak Parti karşıtlarının yaptıkları hatalı yorumların Ak Parti sevenlerinin hatalı tekrarı olur.

 

 

Her seçim sonucu aynı zamanda seçim sonucu belirlenen bölgeye bir mesajdır. Bu mesajı doğru okuyan ve verilen mesajı dönüştürecek algısal çalışmalarla toplumu dönüştürmeye çalışan siyasal partiler (toplumsal oluşumlar)  zamanla desteklerini artırabilir. Yapılan yanlış okumalar, hataların tekrarı kaybın sürekli hale gelmesine neden olur?

 

 

Kabul edilsin ya da edilmesin kullandıkları dil, uyguladıkları strateji verdikleri mesaj toplumun belli kesiminde karşılık buldu. Seçim dönemlerinde karşılaşılan  şiddet siyasal tercihlere etki eden bir olgu olarak kabul edilebilirse, en masum tabiriyle “BDP çalıştı, Van özelinde seçimi kazandı.”  diye düşünülebilir.

 

Yerel seçim sonuçlarına baktığımızda, farklı bölgelerde yaşayan halkın oy tercihini etkiyelen unsurların farklı olduğunu biliyoruz. İstanbul’da ya da Konya’da kullanılan dilin Van özelinde düşünürsek bölgede çokta etkili olmadığını görmek gerekir.  Bölgede sadece hizmet ve hizmetin aktarımı partisel destek için yeterli olmuyor.

 

 

Ziyaret için gittiğim Bursa’da bir Karakol’un temel atma törenini izleme şansım oldu. Halkın mahallelerine karakol yapılmasından ötürü o tebessümlerini Van hinterlandına uyarlamak mümkün değil. Toplumların gelişim sürecinde karşılaştıkları Psiko-Sosyolojik etkenler, sokaktaki okumanın farklılaşmasına neden oluyor.

 

 

Bölgesel okuma ve gerçekliği genel merkeze taşımayan ya da taşıyamayan yerel yöneticilerin sorumluluklarını yerine getirmediklerini görmeleri halinde Ak Partinin bölgede daha iyi anlaşılabileceğini düşünenlerdenim.

 

 

Bölgede Ak Partiye oy vermeyen birçok kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı içten içe sevdiğini bilenlerdenim. Bu sevgi sandıkta desteğe dönüşmüyorsa, ya okumaların doğru yapılmadığına ya da yerel yöneticilerin halkla iletişim kuramadıklarının işaretidir.  Tabi ki diğer unsurları göz ardı etmiyorum. Bazı olumsuzluklar yaşanmıyor demiyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen okumaların doğru yapılması ve halkla iletişim sağlam temellere oturtulması için bölgesel gerçeklere uygun politik duruş ve dinamikler göz ardı edilmeden belirlenecek stratejinin daha etkili olacağını düşünüyorum. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo