TUTKULU MÜZİKLER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Tutku Haber » SEÇİM SONUÇLARINA ANALİTİK BAKIŞ

SEÇİM SONUÇLARINA ANALİTİK BAKIŞ
SİYASAL RAKİBİN BAŞARISINI GÖRMEMEK KAYBETTİRİR

 

 

YORUM-ANALIZ / SALİH GEÇKEN Kaybedilen seçimin sorumluluğunu dış etkenlere bağlamak (hile ve desiseye)  ruhsal tatminden öteye bir sonuç vermez. Eksik ve sonuçları açısından toplumsal realiteyi tanımlayamayacak bu bakış açışı toplumsal algıyı anlamaya engel olur.

 

 

BDP Van’da iki dönem üst üste seçimi kazanıyorsa, bunu sadece hile, baskı ya da başka sebeplerle açıklamaya yeltenmek, siyasal rakibinin başarısını görmemek ve siyasal arenada kalmak için hileli yollarda volta atma mücadelesidir.   Bazı bölgelerde seçimi kaybeden Ak Parti karşıtlarının yaptıkları hatalı yorumların Ak Parti sevenlerinin hatalı tekrarı olur.

 

 

Her seçim sonucu aynı zamanda seçim sonucu belirlenen bölgeye bir mesajdır. Bu mesajı doğru okuyan ve verilen mesajı dönüştürecek algısal çalışmalarla toplumu dönüştürmeye çalışan siyasal partiler (toplumsal oluşumlar)  zamanla desteklerini artırabilir. Yapılan yanlış okumalar, hataların tekrarı kaybın sürekli hale gelmesine neden olur?

 

 

Kabul edilsin ya da edilmesin kullandıkları dil, uyguladıkları strateji verdikleri mesaj toplumun belli kesiminde karşılık buldu. Seçim dönemlerinde karşılaşılan  şiddet siyasal tercihlere etki eden bir olgu olarak kabul edilebilirse, en masum tabiriyle “BDP çalıştı, Van özelinde seçimi kazandı.”  diye düşünülebilir.

 

Yerel seçim sonuçlarına baktığımızda, farklı bölgelerde yaşayan halkın oy tercihini etkiyelen unsurların farklı olduğunu biliyoruz. İstanbul’da ya da Konya’da kullanılan dilin Van özelinde düşünürsek bölgede çokta etkili olmadığını görmek gerekir.  Bölgede sadece hizmet ve hizmetin aktarımı partisel destek için yeterli olmuyor.

 

 

Ziyaret için gittiğim Bursa’da bir Karakol’un temel atma törenini izleme şansım oldu. Halkın mahallelerine karakol yapılmasından ötürü o tebessümlerini Van hinterlandına uyarlamak mümkün değil. Toplumların gelişim sürecinde karşılaştıkları Psiko-Sosyolojik etkenler, sokaktaki okumanın farklılaşmasına neden oluyor.

 

 

Bölgesel okuma ve gerçekliği genel merkeze taşımayan ya da taşıyamayan yerel yöneticilerin sorumluluklarını yerine getirmediklerini görmeleri halinde Ak Partinin bölgede daha iyi anlaşılabileceğini düşünenlerdenim.

 

 

Bölgede Ak Partiye oy vermeyen birçok kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı içten içe sevdiğini bilenlerdenim. Bu sevgi sandıkta desteğe dönüşmüyorsa, ya okumaların doğru yapılmadığına ya da yerel yöneticilerin halkla iletişim kuramadıklarının işaretidir.  Tabi ki diğer unsurları göz ardı etmiyorum. Bazı olumsuzluklar yaşanmıyor demiyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen okumaların doğru yapılması ve halkla iletişim sağlam temellere oturtulması için bölgesel gerçeklere uygun politik duruş ve dinamikler göz ardı edilmeden belirlenecek stratejinin daha etkili olacağını düşünüyorum. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo