KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Tutku Haber » Cemaat Van'da BDP'ye mi oy verecek

Cemaat Van'da BDP'ye mi oy verecek
CEMAAT ÜYELERİ VAN'DA BDP'YE Mİ OY VERECEK -1-

?

 

YORUM-ANALİZ SALİH GEÇKEN  Ak Parti ve Cemaat kavgasının zirve yaptığı, tarafların birbirini en ağır  şekilde suçladığı, kapalı kapalı arkasında hakaretlerin biri bin para yaptığı dönemde hala Cemaate mensup bireylerin Ak Partiye oy vereceğini düşünmek iyi niyetli temenniden başka bir şey olamaz.  Psikolojik ve Sosyolojik realite maalesef bu temenniyi doğrulamıyor.  Örnek olarak Cemel Vakası gösterilebilir. 

 

Ak Partinin önderi Tayyip Erdoğan hakkında söylenen onlarca söz ve suçlama var. İslam tarihindeki en büyük zalimle eşitlenmesi ve post modern darbe döneminde yaşandığı iddia edilen baskıların bu dönemde yaşatılıyor suçlaması en basit suçlamalar olarak dilden dile dolaşıyor.

 

Fetullah Gülen hakkında söylenen sözlerde yenilecek yutulacak cinsten değil. Çetecilikten tutun, İslami yumuşatarak küresel güçlerin hizmetine sunmak için çalışan kişi olarak nitelendirilmesi ve onlarca söylemden oluşan suçlamalar.  

 

Empati yapmak adına sormak gerekirse, (bir an için Gülen’i dini lideriniz olarak düşünün) bu dönemde Ak Partiye oy verir miydiniz? Dini lider olarak kabul edilen kişiye söylenen bu kadar laftan sonra yav bir şey olmaz biz aynı kaynaktan geliyoruz deyip desteğe devam eder misiniz?  Bu soruya verilecek cevap kesinlikle  ‘Hayır’ olacaktır.

 

Kişilerin artık kendilerini konumlandırdıklarını düşünüyorum. Yurt ya da bu tür kurumlarda kalan ama gönülden cemaatçi olmayanlar zaten cemaatçi değildir. Halk arasındakilerde öyledir.  Ya biz cemaat denen olguyu olduğundan fazla büyütüyoruz(Sayısal). Ya da  psikolojik ve sosyolojik realiteyi görmezden geliyoruz.

 

Suçlamaların zirve yaptığı bu dönemde cemaat mensupları Van’da Ak Partiye oy verecek söylemi bana doğru bir tespit gibi gelmiyor. Genel merkez ayrı biz ayrıyız. Van’dakiler birbirini kırmasın, biz kardeşiz gibi söylemler doğru değil.   Bu iddiayı dile getiren cemaatçilerinde, siyasi parti mensuplarının da doğruyu göstermekten uzak durduklarını düşünüyorum.  

 

Asıl konumuza gelirsek, İslami referanslı bir hareketin ve kişinin CHP yi destekleme ihtimalini travma olarak gören ve değerlendirenler var.  Düşünsel kodlarına göre yapılan bu değerlendirmeler doğru kabul edilebilir. Ama cemaat denen yapıda her yapıdan insan olduğunu unutmamak gerekir. Seküler dünyadan, liberal düşünceye kadar her ton mevcut.

 

Bir bilenin tespiti  ile: ‘Temel hedef Başbakana ve Ak Partiye kaybettirmekse,  bunun dışındakiler teferruat ve yapılan her şey meşru gibi gözüküyorsa, BDP’ye oy vermek neden gayri meşru olsun ki.

 

Benim kanaatim: “Damardan cemaatçilerin belli kesimi Van’da BDP’ye oy verecek. MHP yede oy verenler de olacaktır. Cemaat içindeki cemaatsizler Ak Partiye oy vereceklerdir.” Saadet Partisini bilerek yazmadım. Meşrepsel farklılık.  Anlatamazlar. Yoksa merkez Saadet olurdu.

 

Devam edecek.....
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo