BASINDA BU GÜN-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Tutku Haber » AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR

AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR
AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR

 

YORUM-ANALIZ/ SALİH GEÇKEN Seçim tartışmalarından sonra yapılan eleştirilerin haklı ama eksik olduğunu düşünüyorum.

 

Ak Partinin Van özelinde her yıl kaybının artmasına neden hataların temelinde‘BİLGİ VE BİRİKEN TECRÜBE’den uzaklaşma olduğunu biliyoruz. Bilgiden uzaklaşan yerel yapı teorik yanlışa düşerken, biriken tecrübeden uzaklaşan yapı yaptığı pratik hatalarla kaybın artmasına neden oluyor.

 

Van özelinde yapılan bütün hataların  bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklandığı unutmadan,  yapılan pratik hatalardan bana göre en önemlilerini yazarsam;

 

---Ak Parti Van özelinde alan ve algı hâkimiyetine sahip olamadı.  Algı ve alan hâkimiyetini rakibi olan partiye kaptırdı.

 

---Van özelinde algı ve alan hakimiyetini rakibine kaptıran il teşkilatı, üretilen propagandalara karşı direnç gösterememesi toplumsal yanılgıya  neden olurken, oluşabilecek dirençlerin kırılmasına neden oldu.

 

---Üretilen şiddete karşı bir çözüm bulunamaması, algı ve alan hâkimiyetinin kaptırılması, üretilen propagandalara karşı sessiz kalınmasından ötürü bireyde oluşan korku ve ruhsal kırılganlıklardan ötürü sandıklar da müşahit sorunu oluştu.  Ak Parti il teşkilatı seçim günü müşahit sorunundan ötürü oluşan boşlukları dolduramadı.

 

---Toplumsal dinamikleri ve aşiretleri içselleştirmesi gereken yapı, bireysel hatalardan ötürü bu yapıların kırgınlıklarını tabanlarına yaydı. Kırgınlıkları giderilmesi gerekirken, yaşanan duyarsızlıktan ötürü bu yapıların bireysel ve toplumsal tercihleri Ak Parti karşıtlığına dönüştürüldü.

 

---Parti içi muhalefet ve  ‘Ben’ rekabeti küskünlüklerin ve kırgınlıkların derinleşmesine, parti içi muhalefetin artmasına ve pratiksel kapışmaya neden oldu.

 

---Siyasal tecrübesizlik ve bilinçsiz yönlendirmelerden ötürü, toplumda etkin olan gruplar küstürüldü, adaylıkları onaylanmayan aday adayları oluşturulmak istenen kıskacın rüzgârına bırakılarak rakiplerini iştahına terkedildi.

 

EN BÜYÜK HATA BÜYÜKŞEHİR ADAYI VE KADROSUNDA OLSA BİLE YENİLGİNİN TEK SORUMLUSU ONLAR  OLAMAZ

 

Ak Parti Büyükşehir adayının ve birlikte çalıştığı grubun bu seçim sürecinde en büyük hatayı yaptıklarına inananlardanım. Hata sıralamasında en büyük günahın onlara ait olduğunu düşünmeme rağmen, yerel seçimin kayıp nedenini bir iki kişiye bağlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Örneğin Başkale’deki bu oy farkını Ak Parti Van il teşkilatınının geçmiş hatalarından kaynaklandığını, Başkale'deki oy farkının mevcut büyükşehir adayından kaynaklanmadığını biliyorum.

 

Ak Parti adayları ve yönetimi, Van özelinde hiçbir zaman ardında bu kadar küskün ordusu oluşturmamıştı. Bunu kabul ediyorum. Büyükşehir adayının ve etrafındaki kişilerin bunda en büyük etken olduğunu kabul ediyorum ama  Van’ın Özalp ilçesinde ki oy farkının büyükşehir adayından kaynaklanmadığını söylüyorum. 

 

 

 

NOT: Ak Parti Van İl teşkilatının  istifası hakkında ne düşündüğümü ısarla merak edenler var.

 

Ben başta Büyükşehir adayı ve kadrosunun, il teşkilatının öz eleştiri yaparak AK Parti Van il teşkilatından uzaklaşmalarını bekleyenlerdenim.

 

Ne olursa olsun Abdullah Aras gitsinde diyenlerden değilim. Aras gidince yerine kimin geleceği önemli. Aras gittikten sonra Aras’ı aratacak kişiler gelecekse, yönetim bundan daha kötü olacak Aras kalsın. Ama  Aras kalacak olsa dahi alt birimlerini mutlaka izole etmelidir. Düşüncem bu. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo