M.SALİH GEÇKEN-HABER VİTRİNİ
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Tutku Haber » AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR

AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR
AK PARTİNİN VAN’DA YAPTIĞI HATALAR

 

YORUM-ANALIZ/ SALİH GEÇKEN Seçim tartışmalarından sonra yapılan eleştirilerin haklı ama eksik olduğunu düşünüyorum.

 

Ak Partinin Van özelinde her yıl kaybının artmasına neden hataların temelinde‘BİLGİ VE BİRİKEN TECRÜBE’den uzaklaşma olduğunu biliyoruz. Bilgiden uzaklaşan yerel yapı teorik yanlışa düşerken, biriken tecrübeden uzaklaşan yapı yaptığı pratik hatalarla kaybın artmasına neden oluyor.

 

Van özelinde yapılan bütün hataların  bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklandığı unutmadan,  yapılan pratik hatalardan bana göre en önemlilerini yazarsam;

 

---Ak Parti Van özelinde alan ve algı hâkimiyetine sahip olamadı.  Algı ve alan hâkimiyetini rakibi olan partiye kaptırdı.

 

---Van özelinde algı ve alan hakimiyetini rakibine kaptıran il teşkilatı, üretilen propagandalara karşı direnç gösterememesi toplumsal yanılgıya  neden olurken, oluşabilecek dirençlerin kırılmasına neden oldu.

 

---Üretilen şiddete karşı bir çözüm bulunamaması, algı ve alan hâkimiyetinin kaptırılması, üretilen propagandalara karşı sessiz kalınmasından ötürü bireyde oluşan korku ve ruhsal kırılganlıklardan ötürü sandıklar da müşahit sorunu oluştu.  Ak Parti il teşkilatı seçim günü müşahit sorunundan ötürü oluşan boşlukları dolduramadı.

 

---Toplumsal dinamikleri ve aşiretleri içselleştirmesi gereken yapı, bireysel hatalardan ötürü bu yapıların kırgınlıklarını tabanlarına yaydı. Kırgınlıkları giderilmesi gerekirken, yaşanan duyarsızlıktan ötürü bu yapıların bireysel ve toplumsal tercihleri Ak Parti karşıtlığına dönüştürüldü.

 

---Parti içi muhalefet ve  ‘Ben’ rekabeti küskünlüklerin ve kırgınlıkların derinleşmesine, parti içi muhalefetin artmasına ve pratiksel kapışmaya neden oldu.

 

---Siyasal tecrübesizlik ve bilinçsiz yönlendirmelerden ötürü, toplumda etkin olan gruplar küstürüldü, adaylıkları onaylanmayan aday adayları oluşturulmak istenen kıskacın rüzgârına bırakılarak rakiplerini iştahına terkedildi.

 

EN BÜYÜK HATA BÜYÜKŞEHİR ADAYI VE KADROSUNDA OLSA BİLE YENİLGİNİN TEK SORUMLUSU ONLAR  OLAMAZ

 

Ak Parti Büyükşehir adayının ve birlikte çalıştığı grubun bu seçim sürecinde en büyük hatayı yaptıklarına inananlardanım. Hata sıralamasında en büyük günahın onlara ait olduğunu düşünmeme rağmen, yerel seçimin kayıp nedenini bir iki kişiye bağlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Örneğin Başkale’deki bu oy farkını Ak Parti Van il teşkilatınının geçmiş hatalarından kaynaklandığını, Başkale'deki oy farkının mevcut büyükşehir adayından kaynaklanmadığını biliyorum.

 

Ak Parti adayları ve yönetimi, Van özelinde hiçbir zaman ardında bu kadar küskün ordusu oluşturmamıştı. Bunu kabul ediyorum. Büyükşehir adayının ve etrafındaki kişilerin bunda en büyük etken olduğunu kabul ediyorum ama  Van’ın Özalp ilçesinde ki oy farkının büyükşehir adayından kaynaklanmadığını söylüyorum. 

 

 

 

NOT: Ak Parti Van İl teşkilatının  istifası hakkında ne düşündüğümü ısarla merak edenler var.

 

Ben başta Büyükşehir adayı ve kadrosunun, il teşkilatının öz eleştiri yaparak AK Parti Van il teşkilatından uzaklaşmalarını bekleyenlerdenim.

 

Ne olursa olsun Abdullah Aras gitsinde diyenlerden değilim. Aras gidince yerine kimin geleceği önemli. Aras gittikten sonra Aras’ı aratacak kişiler gelecekse, yönetim bundan daha kötü olacak Aras kalsın. Ama  Aras kalacak olsa dahi alt birimlerini mutlaka izole etmelidir. Düşüncem bu. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo