ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » VAN SAĞLIK MERKEZİ OLACAK

VAN SAĞLIK MERKEZİ OLACAK
Yüzüncü Yıl üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Fakültesi Dekanı Ahmet Faik Öner yaklaşık 2 milyon dolara aldıkları iki cihazdan birinin Türkiye’de en iyisi olduğu söyledi.

 

Van’da yerel yayın yapan Tutku Radyo’da Osman Nuri Yıldız’ın konuğu olan Öner, kısa bir süre sonra YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Fakültesinde böbrek naklinin yapılabileceğini söyledi.

 

Taşınma iyi oldu mu?

Depremden sonra Maraş caddesinde kullandığımız binalar ikinci depremden sonra kullanılmaz hale geldi.  Bir dönem Bölge hastanesinde çalıştık. Hem mesleğimizi icra ettik hemde hastanemizde çalışan geçici işçiye kadar ekonomik kayba uğramadan çalıştık. Yaklaşık 50 bin metrekare büyüklükte olan hastanemizin inşaatı devam ediyordu. Bir binayı ne kadar büyük yaparsanız büyük bir yıl sonra o bina size küçük gelir. Bir önceki hastaneye kıyasla bir buçuk katı kadar büyük olan hastane şu an yetmemeye başladı.

 

Hastane şehir dışına çıktı. Hasta sayısında azalma oldu mu?

Hastanemize açıl hasta geleceğini düşünmüyorduk ama acil hasta sayımız iki katına çıktı. Poliklinik hasta sayımız yüzde 30 civarında arttı. Vatandaş gelişen bir hastane ortamında tedavi olmak ister. Hastanemizde iki yataklı odalarımız var. Odalarda televizyon, dolap, müstakil banyo ve tuvalet var. İnsanlar elde ettiği güzellikleri kaybetmek istemiyor. İki kişilik odalarda olan hastalar tek kişilik odalarda kalmak istiyorlar. Bizde bu isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz.

 

Tıp fakültelerinin birinci amacı eğitimdir. Tıp öğrencilerini yetiştirmek ve tıpta uzmanlık eğitimi vermektir. Kuruluş felsefimizin ikinci amacı uzmanlık alanında gelişmek isteyenlere eğitimlerini kaktı sunmaktır. Ama pratikte sağlık hizmetleri veren  tedavi zor olan hastalıkları tedavi etmek için hizmet sektörüne dönüşüyor.

 

Hasta sayısı arttı. Personelde aynı oranda artış var mı?

Depremden ötürü asistan sayımızda düşüş oldu. Sağlık hizmetinde önemli yer teşkil edenlerin başında asistanlar var. Hemşire sıkıntımız vardı. Başbakanın talimatıyla 4B sistemiyle bu açığı kapatmak zorunda kaldık. Ama eksikliklerimiz var.

 

Yerimiz olmadığı ve hemşire sıkıntımız olduğu için bazen durumu çok ağır hastalar müdahale edemediğimiz için hasta yakınları hastalarını Antep’e götürebiliyor.

 

Eksiklikler ne zaman giderilebilir?

Çabamız ve başvurumuza rağmen eksikliklerimiz karşılayacak kadar eleman sayımızı tamamlayamadık. Bu eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

Bölgeye hizmet eden hastane haline geldik. Bunun bilincindeyiz. Yoğun bir şekilde eksiklikleri tamamlamak için çalışıyoruz.

 

KEMİK İLİĞİ AKTARIMI YAPABİLECEĞİZ

Kemik iliği yapabilecek arkadaşlarımızı eğitime gönderdik. Onlar eğitimlerini aldıktan sonra uzmanlaştıktan sonra Van’da kemik iliği alanında hizmet edecekler.

 

BÖBREK NAKLİ YAPILACAK

2013 sonu itibariyle böbrek naklini yapabilecek pozisyona gelmeyi planlıyoruz.

 

YURT DIŞINA AÇILIYORUZ

Sağlık hizmetlerinin iki önemli alt yapısı var.  İnsan ve teknolojik alt yapıdır. Teknolojik alt yapıyı düzenlemeye çalışıyoruz. Mart ayından itibaren hastanemizin tanıtımı yapmak Azerbaycan, Kuzey Irak Iran ve farklı yerlerde tanıtımlarımızı sürdüreceğiz.

 

İKİ MİLYON DOLARA İKİ CİHAZ ALDIK

İki tane önemli cihaz kazandırdık. Göz hastalıkları cihazı ve Radyasyon Onkoloji alanında en son teknoloji ürünü olan cihaz aldık. Bu alanda bundan daha iyi cihaz yok. Bu cihaz sağlam dokuya zarar vermiyor.  Bize 2 milyon dolara mal oldu.

 

SAĞLIK ALANINDA DÜNYADA OLDUĞU GİBİ VAN’DA VAR

Dünyada ve Türkiye’de sağlık alanında sıkıntılar olduğu gibi Van’da aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Van’da 4 ya da 5 tane çocuk nöroloğu olması gerekirken bir tane doktorla bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Tabi zor oluyor. Bu arkadaşımız birçok zaman yemeye çıkamıyor. Bir günde yaklaşık 50 hastaya bakarken talep 150 civarında olunca sorun yaşanıyor. Çocuk Endokrini bölümünde sıra bulamıyorsunuz.  Bunun gibi bazı bölümlerde eksikliklerimiz var.

 

Kanserde çocuklarda da görülmeye başlandı

Hastalıkta sağlıkta insan içindir. Çocukluk çağında kansere yakalanıyor. Erişkin çağında olan 600 kişiden bir kişinin kansere yakalanmış ve bunu atlatmış olacak deniliyor. 1960 larda kanserde tedavide alınan başarı yüzde on civarındaydı. Ama gelişmiş ülkelerde şu  an %80-90 civarında başarı sağlanıyor. Olumlu sonuç alınıyor.

 

14 MART TIP BAYRAMI

Keşke 14 Mart günü farklı güzellikleri konuşabilseydik. Ama 14 Mart günü daha çok sorunlarımızı konuşuyoruz. Bildiğiniz gibi bir doktorumuz sahte rapor vermedi diye katledildi. Kaşın üstünde gözün var gibi bahanelerle kendisine gecenin 02 sinde kendisine hizmet eden doktora saldırıyor. Bu nasıl bir zihniyet anlamak mümkün değildir. Devlet ve kamu bu konuda ciddi anlamda tedbir almalıdır. Doktora saldıranlar mevcut kanunlar çerçevesinde bir şey yapılmıyor. Hatta o adamlar çıkarken bile doktorlarımıza saldırıyor. Tehdit ediyor. Burada bir düzenlemenin yapılması gerekiyor. Hem insanı sağlığına kavuşturmaya çalışacaksın hem de saldırıya uğrayacaksın. Bizim arkadaşlarımızın arasında hasta ve hasta yakınlarına haksızlık yaptığında buna ceza veriyoruz. Bununla ilgili cezayı müeyyide var.

 

VAN’DA ÇOK ÖNEMLİ BİR KONGRE DÜZENLENECEK

Depremden önce yakaladığımız sinerji ile kongreler yapmıştık. Adana’da yapılan kongrede bunun Van’da yapılmasını istedik. Yapılan oylama ile Van’da yapılması yönünde karar aldırmıştık. Depremden sonra bir tereddüt oldu. İki iyi otelimiz yapılması bizi rahatlattı. 250 civarında Çocuk Hematoloğu Van’a gelecek son gelişmelerle ilgili bilgi verecek. Tabi buraya gelecek bu insanların Van’ın ticaretine katacağı katkıyı da ayrı değerlendirebiliriz. Tabi sosyal programlarımızda var. Van’ın güzelliklerini gezip görecekler.

 

YAŞANAN SÜREÇ VAN’I SIÇRATACAKTIR

Son zamanda yaşanan önemli gelişleler bittiğinde Van sıçrama dönemini yaşayacaktır.

 

 

 

 

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo