MÜZİK KEYFİ-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » Van müftüsünden çocuk eğitimi açıklaması

Van müftüsünden çocuk eğitimi açıklaması
Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas Ramazan ayında hasta olduğu için oruç tutamayan kişilerin, oruncun varlığına inanan bir doktorun tavsiyesiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

 

ÇOCUKLARA BASKI YAPILMAMALI

Okulların tatil olmasıyla birlikte Kur’an Kurslarına ola  ilgi daha da arttı. Bazı çocuklar okula giderken zorluk yaşadıkları gibi, Kur’an Kurslarına giderken sıkıntı yaşabilirler. Çocukları camiye götürüp gezdirebilirler.  Ebeyenler burada baskı yapmalılar. Okula yeni başlayan çocuklar onları ortama ısındırmaya çalışmalılar. Bir çocuk okula başlarken zorluk yaşarken anne ve baba tarafından nasıl alıştırılmaya çalışılıyorsa, çocuklarını kursa gönderirken aynı hassasiyeti göstermelidir. Baskı yapmaları çocuklarda olumsuzluğa ve tepkiye neden olur

 

ÇOCUKLARI DÖVMEK HARAMDIR

Seküler hayatın hastalığı dayak bir dönem din adamlarımız tarafından eğitim aracı kullanıldı. Tabi yaptıkları şeyler kesinlikle hataydı. İslam’da bir canlıyı dövmek kesinlikle haramdır. İslam dini insanın kendisine çok büyük önem verir. Eğitimde dayağa kesinlikle yer vermez.

 

Çocuklarımız gelip camide istedikleri gibi davranabilirler. Peygamber onlara katı davranmamıştır.

 

EBEVYEN EN BÜYÜK ÖRNEKTİR

Anne ve baba çocuklarıyla her zaman doğruyu konuşmalıdır. Anne ve babanın yaptıkları çocuk için en büyük örnek olduğu için yapılacak hareketler çocuğun gelişimi üstünde ektiye sahiptir.

 

KURSLARI EĞİTİMLİ İNSANLAR VERİYOR

Yaz aylarında düzenlediğimiz Kuran Kurslarında eğitim veren hocalarımız gerekli eğitime tabi tutuluyorlar. Onlara seminer veriliyor. Eğitim metodu, gelişim ve çocuklara nasıl davranacakları eğitim veriliyor. Bu eğitimi almayan ve tecrübesiz kimseleri bu tür kurslara yönlendirmiyoruz.

 

GÖKYÜZÜNÜN EMİNİ İLE YERYÜZÜNÜN EMİNİ RAMAZANDA BİR ARAYA GELMİŞTİR

Ramazan ayı; Yeryüzünün emini Hz. Muhammed  ile Gökyüzünün emini Hz. Cebrail’in buluşmasıdır. Vahiy Ramazan ayında yeryüzüne inmiştir.  Ramazan Kuran ayıdır. Hz.Peygamber ve Hz. Cebrail ile birlikte Kuran okumuştur. Hz. Aişe bunu bizlere aktarmıştır.

 

Kadir Gecesi ile bin aydan hayırlı bir gecenin ramazan ayındadır. Bu ayı çok iyi değerlendirmek gerekir.

 

HASTA OLANLAR ORUÇ TUTMAMALI

Ramazan ayında oruç tutamayan hastaların varlığını biliyoruz. Bir kişi orucun varlığına inanan bir doktorun tavsiyelerine uyması gerekir. Doktor o kişinin hasta olduğunu, oruç tutarsa sağlığının tehlikeye gireceğini söylüyorsa o kişi oruç tutmamalıdır.

 

Daimi hasta olan ve iyileşme ihtimali olmayan kişileri oruç tutamayacakları gün oranında kefaret öder. Ama düzelme ihtimali olma ihtimali olan hastaların tutamayacakları oruç kaza olarak kalır. Tedavisi bittikten sonra sıhhatine kavuştuğunda tutamadığı oruçları kaza eder.

 

Oruç tutunuz emrini veriniz diye Allah Teala’dır. Hasta olunca oruç tutmayan diyende Allah’tır. İki emri verende Allah (cc) olduğuna göre o emre göre hareket etmesi gerekir.

 

BAŞKA KİMLER ORUÇ TUTMAZ

Hamile olan kadınlar ve emzikli kadınlar oruç tutmayabilirler. Birde ihtiyar olan insanlarda oruç tutmayabilirler.

Seferi olan kişilerde oruç tutmayabilirler. 96 km yol alan kişiler isterse oruç tutarlar ister tutmazlar. Tabi tutmadıkları oruçları kaza etmek zorundalar.

 

Acaba Ramazan’da Kuran nazil olduğu için Ramazan kutsaldır. Yoksa Ramazan ayın ayı kutsal olduğunu için Ramazan ayı kutsaldır. İslam alimleri Kuran’ın Ramazan ayında indiği için Ramazan ayının kutsal olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo