KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Van müftüsünden çocuk eğitimi açıklaması

Van müftüsünden çocuk eğitimi açıklaması
Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas Ramazan ayında hasta olduğu için oruç tutamayan kişilerin, oruncun varlığına inanan bir doktorun tavsiyesiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

 

ÇOCUKLARA BASKI YAPILMAMALI

Okulların tatil olmasıyla birlikte Kur’an Kurslarına ola  ilgi daha da arttı. Bazı çocuklar okula giderken zorluk yaşadıkları gibi, Kur’an Kurslarına giderken sıkıntı yaşabilirler. Çocukları camiye götürüp gezdirebilirler.  Ebeyenler burada baskı yapmalılar. Okula yeni başlayan çocuklar onları ortama ısındırmaya çalışmalılar. Bir çocuk okula başlarken zorluk yaşarken anne ve baba tarafından nasıl alıştırılmaya çalışılıyorsa, çocuklarını kursa gönderirken aynı hassasiyeti göstermelidir. Baskı yapmaları çocuklarda olumsuzluğa ve tepkiye neden olur

 

ÇOCUKLARI DÖVMEK HARAMDIR

Seküler hayatın hastalığı dayak bir dönem din adamlarımız tarafından eğitim aracı kullanıldı. Tabi yaptıkları şeyler kesinlikle hataydı. İslam’da bir canlıyı dövmek kesinlikle haramdır. İslam dini insanın kendisine çok büyük önem verir. Eğitimde dayağa kesinlikle yer vermez.

 

Çocuklarımız gelip camide istedikleri gibi davranabilirler. Peygamber onlara katı davranmamıştır.

 

EBEVYEN EN BÜYÜK ÖRNEKTİR

Anne ve baba çocuklarıyla her zaman doğruyu konuşmalıdır. Anne ve babanın yaptıkları çocuk için en büyük örnek olduğu için yapılacak hareketler çocuğun gelişimi üstünde ektiye sahiptir.

 

KURSLARI EĞİTİMLİ İNSANLAR VERİYOR

Yaz aylarında düzenlediğimiz Kuran Kurslarında eğitim veren hocalarımız gerekli eğitime tabi tutuluyorlar. Onlara seminer veriliyor. Eğitim metodu, gelişim ve çocuklara nasıl davranacakları eğitim veriliyor. Bu eğitimi almayan ve tecrübesiz kimseleri bu tür kurslara yönlendirmiyoruz.

 

GÖKYÜZÜNÜN EMİNİ İLE YERYÜZÜNÜN EMİNİ RAMAZANDA BİR ARAYA GELMİŞTİR

Ramazan ayı; Yeryüzünün emini Hz. Muhammed  ile Gökyüzünün emini Hz. Cebrail’in buluşmasıdır. Vahiy Ramazan ayında yeryüzüne inmiştir.  Ramazan Kuran ayıdır. Hz.Peygamber ve Hz. Cebrail ile birlikte Kuran okumuştur. Hz. Aişe bunu bizlere aktarmıştır.

 

Kadir Gecesi ile bin aydan hayırlı bir gecenin ramazan ayındadır. Bu ayı çok iyi değerlendirmek gerekir.

 

HASTA OLANLAR ORUÇ TUTMAMALI

Ramazan ayında oruç tutamayan hastaların varlığını biliyoruz. Bir kişi orucun varlığına inanan bir doktorun tavsiyelerine uyması gerekir. Doktor o kişinin hasta olduğunu, oruç tutarsa sağlığının tehlikeye gireceğini söylüyorsa o kişi oruç tutmamalıdır.

 

Daimi hasta olan ve iyileşme ihtimali olmayan kişileri oruç tutamayacakları gün oranında kefaret öder. Ama düzelme ihtimali olma ihtimali olan hastaların tutamayacakları oruç kaza olarak kalır. Tedavisi bittikten sonra sıhhatine kavuştuğunda tutamadığı oruçları kaza eder.

 

Oruç tutunuz emrini veriniz diye Allah Teala’dır. Hasta olunca oruç tutmayan diyende Allah’tır. İki emri verende Allah (cc) olduğuna göre o emre göre hareket etmesi gerekir.

 

BAŞKA KİMLER ORUÇ TUTMAZ

Hamile olan kadınlar ve emzikli kadınlar oruç tutmayabilirler. Birde ihtiyar olan insanlarda oruç tutmayabilirler.

Seferi olan kişilerde oruç tutmayabilirler. 96 km yol alan kişiler isterse oruç tutarlar ister tutmazlar. Tabi tutmadıkları oruçları kaza etmek zorundalar.

 

Acaba Ramazan’da Kuran nazil olduğu için Ramazan kutsaldır. Yoksa Ramazan ayın ayı kutsal olduğunu için Ramazan ayı kutsaldır. İslam alimleri Kuran’ın Ramazan ayında indiği için Ramazan ayının kutsal olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo