BASINDA BU GÜN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Van'dan giden esnafı aralarına almak istemiyorlar

Van'dan giden esnafı aralarına almak istemiyorlar
 

Daha önce Tekfen Holding ve Falım Sakızları Genel Müdürlüğü yapan Tacettin Akma,  Van’da ki işsizliği aşmak için  duyarlılığı artırmaktan geçtiğini belirtiyor.

 

Van’da yerel yayın yapan Tutku Radyo’ya y konuk olan Akma, Türkiye’de olmayan örnekleri burada gördüm. Türkiye’de hangi ile giderseniz gidin markalar Pazar günleri açıktır. Ama Van’da bunu göremedim. 

 

Van’a gelmeden önce kaygınız var mıydı?

Daha önce yaptığım işlerden ötürü Van’a gelmişliğim var. Van geldiğimiz ve bildiğim bir yer. Van’ın kahvaltısını yapmışızdır. Tabi Van’a yerleşmeyi hiç düşünmemiştim. Buraya gelişimiz ayrı bir macera oldu. Tasarlamadığımız bir şeydi. Burda mutluyuz.

 

Van Türkiye’nin en doğusudur. Haberlerde aktarılanlardın ailem etkilenmişti tabi. Ben buraları bildiğim için pek etkilenmedim ama ailemde böyle bir endişe vardı. Ben sekiz aydır buradayım. Vanlılar kendi işini yapmaya çalışıyor. Öyle olumsuzluk falan görmedim.

 

Depremden sonra gelince bir sıyrılma gördüm. Konutlarda olduğu gibi insanların gelirinde de sıyrılma olmuş. Ama geneli kendi işinde saygılı insanlardır.

 

Van’a yönetici olarak geldiniz. Çalışanlarınızla uyum sağlayabildiniz mi?

Direkt olarak uyum sağlandı denemez. Çalışanlar arasında aile bireyleri ve akrabaları da var. Yıllardır çalışanlarda var. Şimdi nerde geldi diye düşünebiliyorlar. Uzun yılların bana verdiği tecrübe sevgi diliyle bu uyuşmayı sağladık.

 

Van’a geliş sebebininiz nedir?

Benim Van’a geliş sebebim Firma sahibi Necmettin Çok ’un vizyonu ve ticari algısıdır.

 

Sosyal Projeleriniz var mı?

Geldiğimin daha ikinci yada üçüncü ayı yürüme engellilerle ilgili katkılarımız oldu? Buna açığız. Zaman zaman yapıldığını söyleyebilirim.

 

Tekfen ve Falım sakızı gibi büyük firmalarda çalıştınız. Burada işler daha aile eksenli işler yürüyor

Ben buruya profesyonel bir müdür olarak gelmişsem beni buraya getiren patronunu vizyonuna bakmak lazım. Bir patron beni İstanbul’dan buraya getiriyorsa burada önemli bir vizyon ve kurumsallaşma yönünde kabulü olan bir insanla çalıştığınızı gösteriyor. Bundan sonra işin uygulama kısmı kalıyor. Teşkilatımız güçlendirerek bütün markaların olduğu yerlerde pazardaki rekabet ortamında bizde varız demek mücadele ediyoruz. İstanbul’daki teşkilatlanmamızı kurdu şimdi oradaki pazarda mücadele etmeye başladık.

Vanlılar bizlere sahip çıkıyor. İlimizin markası diyerek bizleri sahipleniyor. Bizim doğuda bir sorunumuz yoktur. Burada başka markalarda var ama ben herkesin kendi çöplüğünde daha fazla söz sahibi olmasını düşünüyorum. Van insanından bunu görüyorum. Ama biraz daha destek istiyorum. Bakın Van pazarında olan bazı firmaların olduğu şehirlerde bizleri çok zorluyorlar.

 

ABİGEM’le ortak çalışmalarınız var?

Avrupa birliği kaynaklı KOBİLERİ destekleyen bir projedir. Bizde o gruba girdiğimiz için ne yapabiliriz düşünüyoruz. Ne tür destek verebiliriz konuşuyoruz. Karşılıklı konuşuyoruz. Tabi bizim en çok istediğimiz şey teknik eğitim desteğidir. Çeşitli katmanlarda çalışan kalifiye eleman sıkıntısının giderilmesi için çalışmalar yapılmasını istiyoruz. İşine ve konusuna hâkim satış temsilcisi arıyoruz. Diplomalı muhasebe müdürü arıyoruz ama bulamıyoruz. Teknik anlamda eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar yapılmasını istiyoruz.

Satış pazarlamada beden dilinin çok önemli olduğu söyleniyor? Bu konuda Van’da eğitimli satış elemanları gördünüz mü?

Bunu ABİGEM yapacak. Bu konuyla ilgili gerekli destekler verilecektir. Özelikle KOBİ yöneticilerine detay anlamında bilgilerde verilecektir.

 

Van’daki ticaretin gelişmesi için ne yapmak gerekir? Size göre en büyük eksikliğimiz nedir?

Bakın Van’da büyük markalar var. Bu markaların hizmet verdiği iş yerleri Pazar günleri iş yerlerini açmıyorlar. Bir ikisi hariç diğerleri Pazar günleri açmıyor. Bu markalar Türkiye’nin her yerinde açıkta Van’da niye kapalı. Tuhafıma gidiyor. Bence personel çalışmak istemiyor da ondan o markalar Pazar günleri kapalı olduğunu düşünüyorum.  

Bir işsizlik sorunu var. İş Kur’da oturuyoruz. Adamın birisi kapıyı vurmadan pat içeri girdi.  Ben çalışmıyorum. Bu iş bana ters geliyor. Bana başka iş bulun dedi. Müdür bey ironik bir yaklaşımla git yat falan dedi.  Bu bir örnektir.  Bunları aşmak gerekir. Cebinde parası olmayan insanlar bile çalışmamakta ısrar ediyor.

 

VANTAT’ın durumu ne?

Vanlıları çok teşekkür ediyorum. Mecbur olmadıkları halde bizleri sahiplendiler.  Van dışındaki pazarlara Vantat olarak gidiyorum. Bazı şehirlerde  Vanlının ne işi var gibi hissiyatı yaratıyorlar.  Ben bundan ötürü Vanlılardan destek istiyorum.

 

Bizim ürettiğimiz ürünleri yapan ustaların ustasıdır. Türkiye’de bu alanda kendilerini ispat etmiş ustalarla çalışıyoruz.  Helva’da Türkiye’nin en iyisi olduğumuzu biliyorum.  Bu konuda biraz daha katkı istiyorum. Diğer pazarlarda bizleri yaşatmamak için ellerinden gelen her türlü oyunu oynuyorlar.  Bizde halkımızda biraz destek istiyoruz. Bu firmanın sahipleri Vanlıdır. Ben burada müdürüm burada kalıcı değilim. Firma sahipleri Vanlıdır. Yatırımlarını Van’a yapıyorlar. Vanlının Vanlıya destek olması gerekir. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo