ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » Van'dan giden esnafı aralarına almak istemiyorlar

Van'dan giden esnafı aralarına almak istemiyorlar
 

Daha önce Tekfen Holding ve Falım Sakızları Genel Müdürlüğü yapan Tacettin Akma,  Van’da ki işsizliği aşmak için  duyarlılığı artırmaktan geçtiğini belirtiyor.

 

Van’da yerel yayın yapan Tutku Radyo’ya y konuk olan Akma, Türkiye’de olmayan örnekleri burada gördüm. Türkiye’de hangi ile giderseniz gidin markalar Pazar günleri açıktır. Ama Van’da bunu göremedim. 

 

Van’a gelmeden önce kaygınız var mıydı?

Daha önce yaptığım işlerden ötürü Van’a gelmişliğim var. Van geldiğimiz ve bildiğim bir yer. Van’ın kahvaltısını yapmışızdır. Tabi Van’a yerleşmeyi hiç düşünmemiştim. Buraya gelişimiz ayrı bir macera oldu. Tasarlamadığımız bir şeydi. Burda mutluyuz.

 

Van Türkiye’nin en doğusudur. Haberlerde aktarılanlardın ailem etkilenmişti tabi. Ben buraları bildiğim için pek etkilenmedim ama ailemde böyle bir endişe vardı. Ben sekiz aydır buradayım. Vanlılar kendi işini yapmaya çalışıyor. Öyle olumsuzluk falan görmedim.

 

Depremden sonra gelince bir sıyrılma gördüm. Konutlarda olduğu gibi insanların gelirinde de sıyrılma olmuş. Ama geneli kendi işinde saygılı insanlardır.

 

Van’a yönetici olarak geldiniz. Çalışanlarınızla uyum sağlayabildiniz mi?

Direkt olarak uyum sağlandı denemez. Çalışanlar arasında aile bireyleri ve akrabaları da var. Yıllardır çalışanlarda var. Şimdi nerde geldi diye düşünebiliyorlar. Uzun yılların bana verdiği tecrübe sevgi diliyle bu uyuşmayı sağladık.

 

Van’a geliş sebebininiz nedir?

Benim Van’a geliş sebebim Firma sahibi Necmettin Çok ’un vizyonu ve ticari algısıdır.

 

Sosyal Projeleriniz var mı?

Geldiğimin daha ikinci yada üçüncü ayı yürüme engellilerle ilgili katkılarımız oldu? Buna açığız. Zaman zaman yapıldığını söyleyebilirim.

 

Tekfen ve Falım sakızı gibi büyük firmalarda çalıştınız. Burada işler daha aile eksenli işler yürüyor

Ben buruya profesyonel bir müdür olarak gelmişsem beni buraya getiren patronunu vizyonuna bakmak lazım. Bir patron beni İstanbul’dan buraya getiriyorsa burada önemli bir vizyon ve kurumsallaşma yönünde kabulü olan bir insanla çalıştığınızı gösteriyor. Bundan sonra işin uygulama kısmı kalıyor. Teşkilatımız güçlendirerek bütün markaların olduğu yerlerde pazardaki rekabet ortamında bizde varız demek mücadele ediyoruz. İstanbul’daki teşkilatlanmamızı kurdu şimdi oradaki pazarda mücadele etmeye başladık.

Vanlılar bizlere sahip çıkıyor. İlimizin markası diyerek bizleri sahipleniyor. Bizim doğuda bir sorunumuz yoktur. Burada başka markalarda var ama ben herkesin kendi çöplüğünde daha fazla söz sahibi olmasını düşünüyorum. Van insanından bunu görüyorum. Ama biraz daha destek istiyorum. Bakın Van pazarında olan bazı firmaların olduğu şehirlerde bizleri çok zorluyorlar.

 

ABİGEM’le ortak çalışmalarınız var?

Avrupa birliği kaynaklı KOBİLERİ destekleyen bir projedir. Bizde o gruba girdiğimiz için ne yapabiliriz düşünüyoruz. Ne tür destek verebiliriz konuşuyoruz. Karşılıklı konuşuyoruz. Tabi bizim en çok istediğimiz şey teknik eğitim desteğidir. Çeşitli katmanlarda çalışan kalifiye eleman sıkıntısının giderilmesi için çalışmalar yapılmasını istiyoruz. İşine ve konusuna hâkim satış temsilcisi arıyoruz. Diplomalı muhasebe müdürü arıyoruz ama bulamıyoruz. Teknik anlamda eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar yapılmasını istiyoruz.

Satış pazarlamada beden dilinin çok önemli olduğu söyleniyor? Bu konuda Van’da eğitimli satış elemanları gördünüz mü?

Bunu ABİGEM yapacak. Bu konuyla ilgili gerekli destekler verilecektir. Özelikle KOBİ yöneticilerine detay anlamında bilgilerde verilecektir.

 

Van’daki ticaretin gelişmesi için ne yapmak gerekir? Size göre en büyük eksikliğimiz nedir?

Bakın Van’da büyük markalar var. Bu markaların hizmet verdiği iş yerleri Pazar günleri iş yerlerini açmıyorlar. Bir ikisi hariç diğerleri Pazar günleri açmıyor. Bu markalar Türkiye’nin her yerinde açıkta Van’da niye kapalı. Tuhafıma gidiyor. Bence personel çalışmak istemiyor da ondan o markalar Pazar günleri kapalı olduğunu düşünüyorum.  

Bir işsizlik sorunu var. İş Kur’da oturuyoruz. Adamın birisi kapıyı vurmadan pat içeri girdi.  Ben çalışmıyorum. Bu iş bana ters geliyor. Bana başka iş bulun dedi. Müdür bey ironik bir yaklaşımla git yat falan dedi.  Bu bir örnektir.  Bunları aşmak gerekir. Cebinde parası olmayan insanlar bile çalışmamakta ısrar ediyor.

 

VANTAT’ın durumu ne?

Vanlıları çok teşekkür ediyorum. Mecbur olmadıkları halde bizleri sahiplendiler.  Van dışındaki pazarlara Vantat olarak gidiyorum. Bazı şehirlerde  Vanlının ne işi var gibi hissiyatı yaratıyorlar.  Ben bundan ötürü Vanlılardan destek istiyorum.

 

Bizim ürettiğimiz ürünleri yapan ustaların ustasıdır. Türkiye’de bu alanda kendilerini ispat etmiş ustalarla çalışıyoruz.  Helva’da Türkiye’nin en iyisi olduğumuzu biliyorum.  Bu konuda biraz daha katkı istiyorum. Diğer pazarlarda bizleri yaşatmamak için ellerinden gelen her türlü oyunu oynuyorlar.  Bizde halkımızda biraz destek istiyoruz. Bu firmanın sahipleri Vanlıdır. Ben burada müdürüm burada kalıcı değilim. Firma sahipleri Vanlıdır. Yatırımlarını Van’a yapıyorlar. Vanlının Vanlıya destek olması gerekir. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo