ÇİĞDEM'LE DÖRT DUVAR-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Van'daki esnaf bu fırsattan mutlaka faydalanmalı

Van'daki esnaf bu fırsattan mutlaka faydalanmalı
TUTKU MEDYA YYÜ Tekno Kent Genel Müdürü Doç.Dr. Necat Görentaş Tekno Kentle ilgili detaylı Van’da ilk kez Tutku Radyo açıkladı.

 

Salih Geçken’in Tutku Radyo’da hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Görentaş; Van'da kurulacak Tekno Kent'te müracaat eden üreticilerin  bir çok avantajı olacaktır.  Gelir ve Kurumlar vergisinden muafiyet, Ar-Ge personeline gelir vergisi muafiyeti , KDV’den muafiyet olacaktır.  AR-GE yatırım desteği var. Sigorta prim desteği var. Sigortanın yarısını beş yıla kadar maliye bakanlığı karşılamaktadır. Destek Personel gelir vergisi muafiyeti var. Yabancı uyrukluların çalışma kolaylığı var. Üniversite personeline bir çok destek var.’ dedi.

 

 

Salih Geçken’in soruların yanıtlayan Görentaş:

“Tekno Kent bilim ve teknoloji kentlerini ifade eden bir tanımlamadır. 1950 yıllarında ortaya çıkan Avrupa’da yaygınlaşan bir çalışma alanıdır.  Türkiye’de 1980 den sonra gelişmeye ve kullanılmaya başlandı. Van’da da 2014 yılında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Türkiye’deki örneklerini faydalarını gördük.

 

Van’da çalışmalar sona gelmek üzere. Sanayinin gelişimine katkı sunacak Tekno Park’ın 3-4 yıllık bir çalışma süreci var. 2013 yılında Tekno Ken A.Ş’yi kurduk. Hissemiz 2.5 milyon TL’dir. Başta Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, VAN TSO, Vatbo, OSB, İŞGEM, ESOB bizim paydalarımızdır.

 

Kampüs alanı içerisinde 220 metrekarelik alandaki binamız Eylül ayı içinde bitirmeyi düşünüyoruz. Bu bina bizim ilk binamız olacak. Tabı bundan sonra yeni binalarda yapılacaktır. Van’daki potansiyeli görmek için mütevazı bir binayla başladık. Devamı gelecektir.

 

Reklam ve tanıtım yapmamıza rağmen şu ana kadar 18 firma ön başvuru yaptı. Sayı şu an için oldukça iyi bir sayıdır. Ayrı sektörlerden başvurular var. Yeni bir ürünü geliştirmek isteyen, ya da maliyetini düşürmek isteyen üretici firmaları kabul edip ofis veriyoruz. Orada faaliyet gösterebilecekleri gibi, parsel sistemiyle Ar-Ge çalışmaları için arazide yer yapabilirler, fabrika kurabilirler.

 

Bize başvuran firmalar; Gelir ve Kurumlar vergisinden muafiyet sağlamaktadır. Ar-Ge personeline gelir vergisi muafiyeti var. KDV’den muaftır. AR-GE yatırım desteği var. Sigorta prim desteği var. Sigortanın yarısını 5 yıla kadar beş yıla kadar maliye bakanlığı karşılamaktadır. Destek Personel gelir vergisi muafiyeti var. Yabancı uyrukluların çalışma kolaylığı var. Üniversite personeline destekler var.

 

Daha önce her ilde Tekno Kent kurulabilirdi. Yeni alınan kararla bu imkan ortadan kaldırıldı. Van için önem arz eden Tekno Kent aynı zamanda bölge için önemlidir. Van’da ki firmalar buradan faydalanmalıdır. 

 

Buradaki asıl amaç Üniversite ve sanayiyi bir araya getirmektir. Bakın Üniversite personeli bir şirkette kurabilir. Danışmanlık yapabilir. Tekno Kentlerin bütün bileşenlere katkısı var. Hem bilim adamı kazanacak hem de bilim adamı. Ülkenin kalkınması için Ar-Ge çalışmalarını artırmak gerekir.'dedi. 

 Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo