ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » Van'daki engelliler hangi ilin belediyesini örnek gösterdi

Van'daki engelliler hangi ilin belediyesini örnek gösterdi
TUTKU MEDYA   Van Engelliler Spor Kulübü Başkanı Hanifi Baykara Van’la birlikte büyükşehir olan Urfa’da kurulan engelli biriminin faaliyetleri duyarlı belediye başkanlarının engelli vatandaşlar için neler yapılabileceğini gösteriyor.

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken ’in ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Baykara, Van’da Valilik Binası ve YYÜ’deki binalara rahat girebilirken bunların dışında kalan binalara çok rahat girme şansımız yok.  

 

Türkiye nüfusunun yüzde 12,29 dokuzu yani yaklaşık 8,5 milyon insan engellidir. Bu oranlar üzerinden Van’a baktığımızda Van’da yaklaşık 120 bin engelliye tekabül ediyor. Bunlara rağmen sorunların çözümü konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz.  Mücadelemizin olumlu sonuçlanması için yöneticilerin duyarlılığına ihtiyacımız var.

 

Yılda bir kere engelli gününü kutlamak engellileri anlamak değildir. Engellilerin önündeki engelleri kaldırmadıkça engelliler anlaşılmamış olacaktır.

 

Bir yerelde sorumlarımızı çözmek için raporlar hazırlıyoruz. Çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı Belediye yetkilileriyle paylaştık. Takip etmeye devam ediyoruz. Belediye Başkanı Bekir Kaya bizimle bir abi kardeş gibi ilgileniyor.  Sorunlarımızı birebir dinliyor. Gerekli talimatları vermesine rağmen bir çok sorunumuzu çözemiyoruz. Engelliler için ilimizde büyük sıkıntılar var.

 

Van’da yüzde üç kuralına uyulmuyor. Eğer uyulursa inanın ki Van’daki birçok engelli kardeşimizin maddi sorunu çözülmüş olacaktır. Maalesef büyük işletmeler bu kurala uyulmuyor

.

Bu gün ilk kez bir engelli kardeşimizi Valilik binasına çıkararak Vali beyle görüştürdük. YYÜ Kampüste hemen hemen bütün binalara girebiliyoruz. Sayın Rektörümüzün bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Bunun dışında resmi binalara girmek şansımız yok.  Bakın hala kullanamadığımız kaldırımlar var. Toplu taşıma araçlarına binmemiz mümkün değil.  Bedensel engellilerin gidip rahat oturabileceği bir cafe bile yok.

 

Van’la birlikte büyükşehir olan Şanlıurfa Eyübiye Belediyesinde Engelliler birimi var. Yeni oluşan belediyede 110 manuel tekerlekli sandalye, 10 tanede akülü tekerlekli sandalye dağıtabiliyor. Oradaki mevcut basketbol takımını kendi bünyesine aldığı gibi ayrıca futbol takımı kurdu. Devlet bunun imkânını veriyorsa bütçeyi veriyorsa neden yapmıyorsun?  Demek ki duyarlı bir belediye bakanı var ki bunu yapıyor.  Van’da açılan engelli birimlerinde engelsiz insanlar çalışıyor. O insanlar engelli vatandaşın sorununu bilemez ki. Bu insanlar hangi gün gidip engelli vatandaşın sorununu dinledi.

 

Van Büyükşehir Belediyesinde Engelliler müdürlüğü açılıyor.  Sorunlarımızın belediye bazında çözüleceğini umut ediyoruz. Bilinen sorunlarımızın çözümünü istiyoruz. 17 maddelik sorun ve çözümünü içeren bir rapor hazırladım. Bunları sundum. Bu sorunların  bir an önce çözülmesini istiyoruz.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo