BASINDA BU GÜN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Van'daki engelliler hangi ilin belediyesini örnek gösterdi

Van'daki engelliler hangi ilin belediyesini örnek gösterdi
TUTKU MEDYA   Van Engelliler Spor Kulübü Başkanı Hanifi Baykara Van’la birlikte büyükşehir olan Urfa’da kurulan engelli biriminin faaliyetleri duyarlı belediye başkanlarının engelli vatandaşlar için neler yapılabileceğini gösteriyor.

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken ’in ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Baykara, Van’da Valilik Binası ve YYÜ’deki binalara rahat girebilirken bunların dışında kalan binalara çok rahat girme şansımız yok.  

 

Türkiye nüfusunun yüzde 12,29 dokuzu yani yaklaşık 8,5 milyon insan engellidir. Bu oranlar üzerinden Van’a baktığımızda Van’da yaklaşık 120 bin engelliye tekabül ediyor. Bunlara rağmen sorunların çözümü konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz.  Mücadelemizin olumlu sonuçlanması için yöneticilerin duyarlılığına ihtiyacımız var.

 

Yılda bir kere engelli gününü kutlamak engellileri anlamak değildir. Engellilerin önündeki engelleri kaldırmadıkça engelliler anlaşılmamış olacaktır.

 

Bir yerelde sorumlarımızı çözmek için raporlar hazırlıyoruz. Çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı Belediye yetkilileriyle paylaştık. Takip etmeye devam ediyoruz. Belediye Başkanı Bekir Kaya bizimle bir abi kardeş gibi ilgileniyor.  Sorunlarımızı birebir dinliyor. Gerekli talimatları vermesine rağmen bir çok sorunumuzu çözemiyoruz. Engelliler için ilimizde büyük sıkıntılar var.

 

Van’da yüzde üç kuralına uyulmuyor. Eğer uyulursa inanın ki Van’daki birçok engelli kardeşimizin maddi sorunu çözülmüş olacaktır. Maalesef büyük işletmeler bu kurala uyulmuyor

.

Bu gün ilk kez bir engelli kardeşimizi Valilik binasına çıkararak Vali beyle görüştürdük. YYÜ Kampüste hemen hemen bütün binalara girebiliyoruz. Sayın Rektörümüzün bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Bunun dışında resmi binalara girmek şansımız yok.  Bakın hala kullanamadığımız kaldırımlar var. Toplu taşıma araçlarına binmemiz mümkün değil.  Bedensel engellilerin gidip rahat oturabileceği bir cafe bile yok.

 

Van’la birlikte büyükşehir olan Şanlıurfa Eyübiye Belediyesinde Engelliler birimi var. Yeni oluşan belediyede 110 manuel tekerlekli sandalye, 10 tanede akülü tekerlekli sandalye dağıtabiliyor. Oradaki mevcut basketbol takımını kendi bünyesine aldığı gibi ayrıca futbol takımı kurdu. Devlet bunun imkânını veriyorsa bütçeyi veriyorsa neden yapmıyorsun?  Demek ki duyarlı bir belediye bakanı var ki bunu yapıyor.  Van’da açılan engelli birimlerinde engelsiz insanlar çalışıyor. O insanlar engelli vatandaşın sorununu bilemez ki. Bu insanlar hangi gün gidip engelli vatandaşın sorununu dinledi.

 

Van Büyükşehir Belediyesinde Engelliler müdürlüğü açılıyor.  Sorunlarımızın belediye bazında çözüleceğini umut ediyoruz. Bilinen sorunlarımızın çözümünü istiyoruz. 17 maddelik sorun ve çözümünü içeren bir rapor hazırladım. Bunları sundum. Bu sorunların  bir an önce çözülmesini istiyoruz.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo