BASINDA BU GÜN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Van'daki değerleri tam olarak tanıtamadık

Van'daki değerleri tam olarak tanıtamadık
UTKU MEDYA   İl Kültür Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van'ın her türlü turizm değerine sahip olduğunu ama bu değerleri tam olarak anlatamadığını söyledi. 

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Aktuğ: “ 2009 yılından itibaren Van'ın tanıtımı için atağa geçtik. Van'ın imajını bozacak herhangi bir olay olmazsa Van turizm anlamında eski potansiyelini yakalar. 

 

ÖĞRENCİLER TURİZM ELÇİSİ OLABİLİR

YYÜ yönetimi ile yaptığımız ortak çalışma ile bu yıl Van’a gelen ve Van’ı tanıma imkânı olmayan öğrencilerimizle Akdamar Adasına ve Van kalesine geziler düzenledik. Van’ın güzelliklerini gören öğrencilerimiz yaşadıkları yere gittiklerinde Van’da gördükleri bu güzelliklerin gönüllü turizm elçileri olacaktır.

 

VAN’DA TURİZM ADINI HER ŞEY VAR. TANITIM EKSİK

Turizm Van ekonomi açısından çok önemlidir. Van’da turizm adına aradığınız her şey var. Tarih, kültür, doğa, deniz, inanç ve Van kendisi anlamında turizm adına her şey var. Diğer illere oranla çok büyük potansiyele sahibiz. Keşke bunu istediğimiz şekilde kullanabilsek. Bu tür değerlerimizi tanıtım noktasında sanki biraz aciz kaldık.

 

 

VAN’A GELEN TURİST SAYISI VAN NÜFUSUNUN YAKLAŞIK 4 KATIYDI

80 yıllarında kentte gelen turist sayısı kent nüfusunun yaklaşık üç ya da dört katıydı. O dönemde Van’a gelen turist sayısı yaklaşık 500 bin civarında iken kentin nüfusu 150 civarındaydı. Otellerimiz motellerimiz dolardı. Hatta Amik ve Kadembas’a çadırlarını kurar tatil yaparlardı. Terör bu ülkenin sınırlarına ulaşınca maalesef turistler Van’a gelmedi. Farklı illere yöneldiler. 

 

VAN’A GELEN TURİST SAYISINDA ARTIŞ VAR

2009 yılında gelen turist sayısı 3000 iken bu sayı 2013 yılında 611 bine çıkmış. Bu sayı yeterli değil. Van çok daha fazla turisti barındırabilecek imkana sahiptir. Bizim hedefimiz 1 milyona ulaşmaktır. İnsanların gelen turistlere davranışı çok önemlidir. Halka kısa dönemde bu bilinç aşılanmalıdır.

 

NEVRUZDA VAN’A ON BİNLER GELİYOR

Nevruzda İranlıların 15 günlük bayramı var. Bunların geldiği yerlerden biride Van’dır. İran’daki organizasyonlara katılıyor. İranlı turistleri Van’a çekmek ve Van’da tutmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu yıl yaklaşık 27880 kişinin Van’a geldiği rakamı var. Bunların 26 000 İranlıdır. Van için çok önemli bir pastadır. Bunun için 15 günlük süre içinde bunları Van’da tutmak gerekir. Sektör bu konuda üstüne düşen çalışmayı yapmalıdır. 

 

2009 YILINDAN İTİBAREN TANITIM ATAĞINA GEÇTİK

Kentin  turizm değerlerini tanıtımda  tam olarak görevimizi yerine getiremedik diye söylemiştim. Bu eksilik 2009 yılında kısmen kırıldı. Yurt dışında birçok ülkeye gittik. Amerikalara gitti. Rusyalara gitti. Tanıtımızı yapmazsanız ne kadar büyük değerlere sahip olursanız olun bir anmalı yok. Büyük firmalar tanıtımları için büyük rakamlar harcıyorlar. Buradan ders çıkarmak gerekir. Ben diyorum ki herkes üstüne düşeni yaparsa kentin tanıtımı konusunda bir eksikliğimiz kalacağını tahmin etmiyorum.

 

BU SAATDEN SONRA  BİR ÇALIŞMA YAPAMAYIZ

Daha önce İl özel idaresinden aldığımız bütçeler vardı. Bu saatten sonra elime çantamı alıp kentin tanıtımı için diyar diyar dolaşamam. İl Özel idareler kapanınca bizim bütçe sorunumuz oldu. Bundan sonra bu kentin tanıtımı artık belediyenin sorumluluğundadır. Daha önce biz belediyeyi biz davet ediyorduk, bundan sonra belediyenin bizi davet etmesi gerekiyor. Artık imkan ve bütçede onlarda.

 

KENTTE GELEN TURİSTELRİN BURDAN MEMNUN AYRILMASI GEREKİR

Van’a gelen turistlerin memnun ayrılması demek bir sonraki yıl gelecek turist sayısının artmasın neden olur. Sokaktaki vatandaştan yaptığı işten ötürü turistle diyaloğa giren kişilerin bir kere hak ettiği ücreti alması gerekir. Bir turistten alınacak birkaç tl fazla ücretin bizlere yansımışı olumsuz olacaktır. Bize de bazen gelen şikayetler var. Bunları doğru bulmuyoruz

 

REKOR KAHVALTININ TURİZME ETKİSİ OLUR

Rekor denemiş Van’da soluk alan tüm insanları ilgilendiren bir konudur. Bakın kahvaltı tescillendiği gibi tüm dünyada tanıtımı yapılacaktır. Biz kurum olarak üstümüze düşenden fazlasını yapmaya hazırız.
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo