ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » VAN'DA YAŞAYAN BİR MİLYON İNSANA HAKSIZLIK YAPILDI

VAN'DA YAŞAYAN BİR MİLYON İNSANA HAKSIZLIK YAPILDI
Yüksekovalıların Van’a göç etmesiyle birlikte kiraların arttığıyla ilgili yapılan açıklamalarla oluşan algının Van’da yaşayan 1 milyon insana yapılmış bir haksızlık olduğunu  belirten Genç Der Başkanı Fırat Toprak, olumsuz lokal olayları örneklemenin ve kötü örnekler üzerinden toplumun tamamını zan altında bırakmanın doğru olmadığını belirtti.

 

Tutku Radyo’da M.Salih Geçken’in sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Toprak ‘ Yüksekova’dan Van’a göçen kişilerle ilgili bir kaç  lokal olumsuz örneklerin olduğunu ama bunun yanında takdire şayan organize  faaliyetlerinde olduğunu belirtti.

 

Soruları yanıtlayan Toprak;

Sahada alan çalışması yapmadığımız için elimizde istatiki bir veri yoktur.  Ama arkadaşlarımız her zaman sahada olduğu için Van’ın kılcal damarlarında yaşananlardan haberdar oluyoruz. Sahada yaşanmışlıklarla duyduklarımız üzere yorumlar ve değerlendirmeler yapacağız.  İslam’daki hakkın hahitliği yönünde hareket etmek ve yorum yapmak zorundayız.  Durduğumuz yere göre bakış açışı oluşturmak ve yorum yapmak doğru değildir.  Kim olursa olsun mazlumdan yana zalime karşı olmak zorundayız.

 

Yaşlaşık altı ay önce yeniden başlayan çatışmalı süreç artık şehir merkezlerinde yaşanıyor. Çatışmaların şehir merkezlerine taşınması halkın yaşam alanlarındaki güvenlik zaafiyetini beraberinde getiriyor. Cizre, Sur ve diğer bölgelerde yaşanan olumsuzlukların halkın endişesini artırdığını biliyoruz. Yüksekova’da da bir müdahale olacak söylemi iç göçe neden oldu. Van’a doğru yoğun bir göç var.  Şu an yaşanan bu sosyolojik trajediyi sadece kiralar üzerinden değerlendirmek çokta doğru olmamakla birlikte, daha spesifik ve çıkarcı grupların olma ihtimalini göz ardı edemeyiz.  Lokal örneklerin olduğunu kabul etsek bile bütün Van için Vanlılar için böyle bir genelleme yapmak haksız ve asla kabul edilemez. Toplumsal genellemeye neden olan  algının oluşumuna neden olan açıklamaların  kınanması gerekir.   ‘İnsanımızla ilgili bu kadar mı?’ dedirtecek  genellemeye itiraz etmek gerekir. Müslüman halkımızın bu kadar fırsatçı ve art niyetli gösterilmesini doğru bulmuyorum.   

 

Mahalle aralarında yaşanan kardeşlik örneklerini ortaya çıkardığımızda bu fırsatçıların yekününden daha fazla olduğuna şahit oluruz. Güzel örnekler paylaşılarak, aktarılarak halkımız doğrulara yönlendirilebilir.  Medyanın algı inşa sürecindeki olumsuz imtihanı bu olsa gerek.

 

Van’da yaşanan depremden sonra halkımıza uzatılan eller Ensar Muhacir pratiğiyle gerçekleşmiştir. O dönemde İslami STK’ların neler yaptıklarını biliyoruz. Halkımızın neler yaptığını biliyoruz. Bu acıyı yaşayan halkın bu gün nankörlükle suçlanacak bir algıyla karşı karşıya bırakacak tavır samimi değildir.  Bakın deprem döneminde yağmalanan araçlar olduğu, yardım olarak gönderilen battaniye içinde unutulan altınların geri iadesi de oldu.  O altınların geri iadesi gündeme taşınması gerekirken maalesef yağmalanan kamyonlar daha fazla gündem oldu.  Van’da şu an kira artışı iddiasını da böyle görmek gerekir.  Bizimde içinde bulunduğumuz İslami STK’ların şu an çok yoğun çalışmaları var. Farklı yapılarında, halkımızında ferdi katkıları vardır. Halkımızın yaptığı fedakarlıkları  gündeme taşımak yerine birkaç olumsuzluğu gündeme taşıyarak bütün Vanlıları zan altında bırakmak doğru olmadığı gibi etikte değildir.

 

Toplumsal sorunların yaşandığı dönemlerde ideolojik ön kabulleri ve ön retleri bir tarafa bırakarak olayın insanı yönüne yoğunlaşmalıyız. Valilik, Belediyeler ve STK’ların oluşturacağı üçlü sacayağıyla toplumsal sorunlar minimize edilebilir.’ dedi.

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo