KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » ORHAN VAN'IN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK EKONOMİK MÜJDELERİMİZ VAR

ORHAN VAN'IN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK  EKONOMİK MÜJDELERİMİZ VAR
TUTKU MEDYA  Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan Sanayi ve Ticareti Bakanı  ile Gümrük Bakanının katılacağı İran ziyaretinde birinci gündem maddesinin   Van olduğunu söyledi.

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu ‘ Farklı Açıdan’ programına konuk olan Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan Van ile ilgili müjdeyi dinleyicilerle paylaştı. Orhan: “ Haftaya Salı günü Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile Gümrük  Bakanı bazı görüşmeler için İran’a gidiyor. İran’la yapılacak görüşmelerde ilk gündem maddesi İran-Van sınır kapısı ve sınır ticaretidir. Edindiğim bilgilere göre, İran ile Van arasında ki İran sınırı içinde kalan yolunun yapımını Türkiye üstlenecektir. Önümüzdeki hafta her şey belli olacak.

 

VANLI TÜCCAR BİLGİLENDİRİLMEMİŞ Geçen hafta Van’da yapılan Devlet hibelerini değerlendirme toplantısında Van’daki tüccarların büyük kısmının bundan habersiz olduklarını gördük. Görüştüğümüz bir çok kişi  devletin bu desteklerinden habersiz olduğunu söyledi. Bu toplantı bir başlangıçtı. Önümüzdeki hafta yada bir sonraki hafta üç bakanlığın müsteşarları  bakan yardımcıları başkanlığında Van ekonomisini birkaç kalemde toplayıp eksikler ve taleplerle birlikte değerlendirme yaparak Van ile ilgili  bir politika geliştirilecektir.

 

VAN İÇİN EKONOMİK START BİR AY ÖNCE VERİLDİ Van’ın ekonomisine katkı sunmak amacıyla bir ay öncesinden başlayan çalışmalar vardı. Meyvelerini de almaya başladık.  Sınır kapısıyla alakalı çok güzel bigelişme oldu. Ekonomi Bakanın Van’a gelişinden sonra diğer bakanlıklarla yapılan istişareler sonuç  verdi. . Burada hayata geçirilen proje hem gümrük bakanlığı, hem maliye  hem de ticaret bakanlığı  ile bağlantılıdır. Bu çalışmanın ilk hareketliliği bu gün gerçekleşti. Sınır kapısı sorunu için İran'a gidildi.

 

İRAN SINIRLARI İÇİNDE KALAN YOLU TÜRKİYE YAPACAK  Bir ay önce STK’larla yaptığımız toplantılarda da, geçen hafta düzenlenen toplantılarda,  sorumluların bizlere  gönderdikleri dosyalarda da  ilk talebin gümrük sınır kapısı ve sınır ticaretiyle ilgili olduğunu gördük. Milletvekili arkadaşlarımızla bakanlarımızı ve ilgili genel müdürlerimizi bilgilendirdikten sonra yetkililerle  bir çalışma başlatıldı. Gelecek hafta Salı günü Ekonomi Bakanımız ve Gümrük Bakanımız İran’a bir seyahat yapacaklar. Birinci gündem maddeleri de İran-Van sınır kapısı ve sınır ticaretidir.  Birlikteliğe hazırlık mahiyetinde kapımızı yeniden gözden geçirmek, sınır ötesinde Hoy’dan Tebrize kadar yol güzergâhında yaşanan sorun sıkıntıların tespit edilmesi için Tır geçişlerine engel  olan sorunların tespit edilmesi için müsteşar yardımcıları, genel müdür yardımcıları, şube müdürleri, işin uzmanı mühendisler sorunları yerinde tespit etmek için bu gün saat 6 da İran’a gittiler.  Gerekli ön hazırlıkları yapıyorlar. Yolun yapılması için son noktayı koyacaklar.

 

Salı günü gidecek heyetin İran sınırları  içindeki Türkiye’ye gelen yolun yapımını Türkiye’nin üstleneceğini masrafını da İran’ın alacağından düşeceğini biliyorum. Kayhan Bey benimde birinci milletvekilliğim döneminde kapının açılması ve ıslah edilmesi için çok yoğun çalışmıştı. O gün biz yolumuzu yapıp bitirmiştik.  Kapı açılmıştı ama İran o günden beri yapmamakta direttiği için sınır ticareti istenen düzeyde işlemedi.

 

SINIR YOLU TİCARETİNİN SORUNLARINDAN  BİRİDE  İRAN’IN İÇ DİNAMİKLERİDİR Tebriz’den Kafkasya’ya doğru giden bir ticaret yolu var. Azarbeycan, Ermenistan’dan Doğu Beyazıt’a gelen oradan Gürcistan’a kadar giden bir hat var. O hattan yararlanan yerel unsurlar var. Muhtemelen onların İran hükümeti üzerinde bir baskıları var.  Türkiye’ye bu hat üzerinden girilirse diğer yoldan fedakârlık yapmaları gerekecektir. Tabi Van içinde olağan hareketlilik ve ekonomik anlamda ciddi canlılık olacaktır.

 

İran-- Van arası yolun düzenli bir şekilde işleyebilmesi için  70 km yolun ıslahını, bunun Türkiye tarafından yapılmasını ve masrafının da İran’ın alacaklarından düşülmesini konuşuyoruz.  Tabi ikinci aşamada Tır geçişlerinin serbest bir şekilde geçişlerini sağlanmasına yönelik çalışmalar olacaktır.  Üçüncü aşamada Gümrük Bakanlığı yeni bir sınır kapısı projesinin hayata geçirilmesidir. Önümüzü görmememizden dolayı yeni sınır kapısı inşaatını hayata geçiremedik. TOBB Van’ın sınır kapısı dahil olmak üzere beş kapının yapımını üstlenmişti. Yap işlet devret modeliyle yaptığı kapıların dördünü bitirmek üzeredir. Maalesef Van’ın sınır kapısı inşaatına bile başlamadılar. Gümrük Bakanlığı bunu üstleniyor. TOBB’dan bunu beklemiyoruz. Gelecek hafta olumlu yada olumsuz ama bütün bunlar netleşecektir. Kısmet olursa bizde gidebilirsek yerinde buna şahit olacağız

 

Bunlar kendiliğinden oluşan şeyler değil. Biz arkadaşlarımızla birlikte yoğun çaba sarf ediyoruz. Gittik geldik. Şartlar oluştu. Bakanlıkların imkânların uygun hale geldi. Bu gün oluyor inşallah.

 

MİLLETVEKİLLERİNE HAK ETMEDİĞİ SORUMLULUK YÜKLENİYOR Milletvekillerine olağan üstü sorumluk yükleniyor. Milletvekili isterse  her şeyi yapar gibi bir algı var. Cumhurbaşkanı bile her istediğini yapamıyor. Arzu edilen sonuçların alınması  için bütün koşulların ortak hareket etmesi gerekiyor. Van’ın ekonomisinin düzenlenmesi sadece milletvekillerinin üstleneceği bir şey değil ki. Van'da sorumluluk sahibi olan herkesin ve kurumun ortaklaşa çalışması ve ortak sorumluluk yüklenmesi gerekir. Bunun bütün sorumluluğunu sadece milletvekillerine yüklemek doğru değildir.

 

Bakın bizde bir yanlış algı daha var. Odalar ve borsalar sivil toplum kuruluşu değildir. Onların ağzından çıkan her şeyi bir STK’nın ağzından çıkmış gibi algılıyoruz. Bundan ötürü onlara bir sorumluluk yüklemiyoruz. Oysa onlarda sorumluluk sahibidir. Valilik gibi ya da her hangi bir kurum gibi söylediği her şeyden sorumludur. Hesap vermesi gereken sorumluğu var. Bir iş olmayınca biz suçlanıyoruz. Bir proje hayata geçince milletvekilinin katkısı kesinlikle görülmüyor. Bu sadece Van’a has bir şey değil.  Bu algı bütün Türkiye’de var.

 

VAN’DAKİ GELİŞMELER GÖZLE GÖRÜLÜYOR Van’da son 12 yılda eğitim, sağlık, ulaşım, soysal sorumluklar, alt yapı ve üst yapıdaki gelişmeler, sportif ve gençliğe yönelik çalışmalar, kültürel alanındaki hizmetlerin hepsinde gözle görülür değişim ve gelişme var. Kültür ve Turizmde önemli restorasyonlar var. Yeni spor alanları ve kongre merkezlerimiz, il ve ilçe yolları ya da diğer gelişmelerde bir yada iki milletvekili var. Gittik kapıları aşındırdık, şartlar oluştu ve gerçekleşti. Bunu görülmesi gerekir. Ha bu yapılanalar yeterli mi? Kesinlikle değil. Biz olsak ta olmasak ta iktidar milletvekillerinin sırtında bu işler yürüyecektir. Niye başka partilerin milletvekilleri bu konuda çaba sarf etmiyor. Neden gelen bu gruplarla konuşmuyorlar. Nede kentin ekonomik gelişimi için mücadele etmiyorlar.

 

YAYININ İKİNCİ BÖLÜMÜ HAFTA SONU YAYINLACAKTIR
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo