ÇİĞDEM'LE DÖRT DUVAR-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » KÜRTLERİN BİRLİKTELİĞİ ZAFERE GÖTÜRDÜ

KÜRTLERİN BİRLİKTELİĞİ ZAFERE GÖTÜRDÜ
TUTKU MEDYA 78 liler  Derneği Van Şube Başkanı Şemsettin Takva Kobani zaferinin beklenen bir sonuç olduğunu söyledi.  

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Takva, Kürtlerin örgüt gücüyle değil de ulusal bilinç etrafında birleşmeleri gerektiğini söyledi. Barzani’nin Türkiye’ye teşekkür mesajı sorusuna  cevaplayan  Takva: “ Kobani zaferinden sonra Barzani’nin  Kobani Zaferinden sonra Türkiye’ye ilettiği  teşekkür mesajının diploması dili” olduğunu ifade etti.

 

ŞEMSETTİN BEY KOBANİ İDDİASIYLE CAN YAKICI EYLEMLER OLDU. DÜNDE SEVİNÇ GÖSTERİLERİ VARDI. KOBANİ KÜRTLER İÇİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? KOBANI KÜRTLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR YER MİDİR?

 

Kobani’nin gösterilerle karşılık bulması beklediğimiz bir şeydi. 4 aya yakın süredir orada bir direnç bir başkaldırı vardı. Kürtler ağırlıklı olduğu bu cephede Özgür Suriye Ordusuna mensup cılızda olsa muhalif gruplar,  Kürtlerin başka gruplarından takviyelerde vardı. Ağırlıklı nokta Kürtlerin telkinde bulunduğu direngen nokta vardı. 78 liler derneği olarak Kobani özgürleşinceye kadar moral anlamında destek kararı aldık. Bende birkaç defa oraya gittim.

 

KOBANİ SAVAŞI GAYRİ İNSANIYDI Sokaktaki karşılığını hak edilen bir değer olarak g örmek gerekir.  Kobaninin yüz yüze olduğu çokta insanı bir durum değildi. Zora ve haksızlığa dayalı bir güçle savaşıyorlardı.  Bu güç oluşturulan Özgür Suriye Ordusundan ayrılan bir güçtür. İŞİD’in saldırıları tahammülleri zorlayan bir saldırıydı. Alışık olunun savaş kurallarının dışında bir vahşetle yüz yüze geldiler. Üstünlük sağladığı her bölgede kafa kesme gibi eylemlere giriştiler. Sosyal medyayı da iyi kullanmaları onları bir güce dönüştürdü. Savaş kriterlerini aşan bir mecraya yürüyordu. Bu yapılanlardan sonra dünya devletleri bir araya geldi.  KÜRTLER BİR ARAYA GELDİ Kürtlerde bir araya gelme birleşme noktasında bir tavır sergiledi. Musul’da Türkiye’nin büyükelçiliğinin olduğu bölgeyi ele geçirmeleri hatta esir almaları dünyayı sarstı. 56 model Şavrole gibi insanlardan sesler gelmeye başladı. İşte o zaman İŞID’ın ne olduğu konusunda da meraklar başladı. Ayrıca yapılanlar dünya kamuoyunda anti pati oluşturan eylemlerdi. Kürtler kendilerini kesen bu insanlara canavar gözüyle bakmaya başladılar.

 

Suriye’ye doğru bir kayma oldu. Rakka elden gitti. Şengal basıldı. Zomar, Tikrit, Telafer düştü. İŞID’in önü alınamaz gibi bir durum oluştu. Bunların oluşması Kobanini etrafını saran belalar oldu.

 

KANTONLAR KÜRTLERİN  VAR OLUŞ SEBEBİDİR Kobani, Afrin ve Cezire her coğrafi olarak birbirine uzak yerlerdir. Aralarında boşluk ve kopukluk var. Bunlar arasında oluşan ara koridorlar var. Kantonların birlikte hareket etmelerini ve dayanışmalarını kırdı. Kobani’de taktik olarak seçilen bir yerdi. Kantonlar arasındaki ayrışmayı derinleştirmek için seçildiğini düşünüyorum.  Oradaki kantonlaşma Kürtlerin Suriye’de var olabilmenin ilk adımlarıdır. Ayrıca Kobani Kürtlerin direngenliğinin test edildiği yerdir.

 

KÜRTLERE BİÇİLEN ELBİSE ONLARA DAR GELİYOR  Kürtler bu mücadele ile aynı zamanda Milletler Cemiyetinin eliyle kendilerine dayatılan farklı ulusların içinde tanımlanmaya karşıda mücadele ediyorlar. Kendilerine seçilen elbisenin kendilerine dar geldiğini söylüyorlar. Kendi değerleriyle, kendi kültürleriyle kendi yönetimlerinde yaşamak istiyorlar. Statü altında bir kavimle yaşamanın kendilerine haksızlık olduğunu söylüyorlar.  Dünya ile ilişkileri gelişti.  İngiliz Parlamentosunu izledim. Babalarının Kürtlere hakaret ettiklerini söylüyorlar. Dış ilişkiler komisyonunda meclise gelen bir rapor var. Raporda biz Kürtleri halk olduğu ismiyle analım diyorlar. Kürtlerde bunun farkına vardı. Kobani statükonun lanet kurallarının yok edildiği yerdir. Kürtler bununla bir meşru zemin yarattılar. İŞID’e karşı verdikleri bu onurlu mücadele kendilerine meşruluk kazandırdı. Bu meşrulukta onlar için çok büyük anlam ifade ediyor.

 

Çocukları Kobani’de ölen annelerin sevinçlerini çok görmemek gerekir. Buralardan giden çocuklarımız var. Hayatını kaybedenler oldu. Beklenen bir zaferdi.

 

BARZANİ’NİN SÖYLEMİ DİPLOMASI DİLİDİR Barzani’nin Türkiye’ye teşekkür mesajını bir diploması dili olarak algılıyorum. Hak edenin hakkını ifade etmek gerekir. Uluslararası Kobani’ye yardım gitmelidir diyorsa, buna direnebilmek mümkün değildir. Barzani’nin katkısı yadsınamaz.  Peşmergenin oraya gidişi, ağır silahların gidişi moral kaynağı oldu. Savaşın kendisi olmasa bile bir motorun vidası olmakta önemlidir.  Ya da bir arabanın bir farı olmakta önemlidir.  Yaşanan bu zulümden sonra Kürtlerin bir araya gelme zorunluluğu doğdu. Olması da gereken buydu zaten.

 

KOBANİYE YARDIMLAR İNSANİ YARDIMLARDI Uluslararası güçlerin yardımlarının, Özgür Suriye ordusunun ve Peşmergenin desteğini, yaralıları Türkiye’de tedavi edilmesini normal karşılamak gerekir. Çünkü bunlar insanı eylemlerdir.

 

KÜRTLER ULUSAL BİLİNÇALTINDA BİRLEŞMEK ZORUNDA Kürtlerin bir araya gelmesin sıkıntılarla da olsa sonuçta bir araya geleceklerdir. Örgütlerin üstünlüğüne ve güçlüğüne dayalı bir Kürt politikası Kürtler için ciddi sorunlara neden olacaktır. Ulusal birliktelik altına oluşacak birliklerle olumsuzlukları yok eder. Ulusal Kürt Konseyi şeklinde birleşme olursa onun alt yapısı altına birleşecek örgütlenmeler hep birlikte güç kazanacaktır. Gelecek bunun böyle olmasını dayatmalıdır.

 

TÜRKİYE SURİYEYİ İYİ OKUYAMIYOR Türkiye Suriye’yi iyi okuyamıyor. Tahrik edici galeyana getirici sözler ve eylemlerden uzak durmak gerekir. Dengeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Arapları desteklediğinde Kürtleri düşünmek gerekir. Sünniler var. Aleviler var. Kobani düştü düşecek söylemleri Kürtlerde derin bir yaraya neden oldu.  Bülent Arınç’ın HÜDA PAR’ın mağduriyetini dile getirmesi ne kadar doğru. Onlarda silahla karşılık veriyor. Bakın tahrik edici olmamak adına doğru dil kullanmaları gerekir. Yanacak olan bizleriz. Gerilime neden olacak söylemlerden uzak durmamız gerekiyor. Doğru olundukça birbirimizi tamamlamamız gerekir.

 

78 LİLER DERNEĞİ NEDEN KURULDU

Türkiye’yi alabora eden, toplumun yürüyen balans ayarlarını bozan 12 Eylül darbesine karşı kurulmuştur. 12 Eylül darbesi toplumun tüm hücrelerine sirayet etti. Ülkede yaşayan insanları derinden sarstı. Gençlerimiz idam edildi. 12 Eylül mağduru olarak biçimlenen değerlerden birçoğunun geleceği karartıldı. Bu mağdurların haklarının ararken, darbe döneminde yaşanan sorunları diri tutmak, yeni bir hafıza oluşturmak ve geleceğe aktarmak misyonu oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin değerlerinin karartan darbelerin bir daha olmaması için birlikteliğimizi güçlendirmek için çalışıyoruz.

 

Üniversite okuyan gençlerimiz onların cezaevi dediği ama benim zülüm hane dediğim yerlere dolduruldular. Uzun yıllar mahkûmiyet yaşadılar. Yaşları büyütülerek idam edilenler var. Siyasal kulvar boşalırken, demokrasi ayaklar altına alındı. Aslında darbenin temel amacı ekonomiydi. Ülkesini düşünen temiz öncüler mağdur edildikten sonra ekonomik vurgunlar alabildiğine gelişti. Bakın 100 bin insanın dolaşım özgürlüğünün elinden alınmasıyla ülke batmaz ama ekonomik değerlerinin sömürülmesiyle ülke batağa gider.

 

Darbeden sonra kitap okuyana cezalar geldi. Kitaplara yasaklar geldi. Gazete çıkaranlara cezalar yağdı. Okumanın önüne geçildi. Çirkin söylem geliştirerek ‘Devrim yapacağınıza aşk yapın’ dendi. Ülkede düşünür olmanın yolu engellendi.  Toplumun düşünmesi için ne gerekiyorsa yaptılar.  Düşünenler cezalandırıldı, düşünmemek geliştirildi. Darbe döneminde haksız bir şekilde cezalandırılmakla birlikte cezaevinden kamu hakları kısıtlanmış bir şekilde çıktık.

 

 

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo