ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2019-05-21 16:28:56] Ferdin salmani -

Selamun aleykum cok degerli ablam cidem nasilsin iyyi misin ben iranli ferdin selmani burda D1 C5 c8 E9 E10 A9odalarina ve butun arkadaslrima ve kader mahkumlarina selamlarim var kendine cok iyyi bak allaha emanet ol

/

[2019-05-21 16:29:07] Murat YAVAŞ -

İyi yayınlar Çiğdem hanım . T tipi cezaevinde bulunan Can kardesim TARIK DEMİR e cok selam eder hasret ve Özlemle Cani gönülden kucaklarım . Tez zamanda kardesim tarığı ve tüm kader mahkumlarını ailelerine ve özgürlüklerine kavuşturması dileği ile Herzaman dualarımdasın olduğunu bilesin Can KARDEŞ ..

/

[2019-05-21 16:29:19] Ferdin selmani -

Selamun aleykum cok degerli ablam nasilsin iyyi misin ben iranda ferdin selmani burda butun kadar mahkumlarina ve D1odac5oda E9 E10 c5oda A9 odabutun arkadaslarima selamlarim ilet senden cok tesekur ediyurom allaha emanet ol

/

[2019-05-21 16:30:07] Mihriban Coşkun -

Merhaba ben Mihriban Coşkun Van M tipi kapalı cezaevinde bulunan Canakkaleden kardeşim Doğan Coşkun a beni dinliyorsan ablacim seni çok özledik.Bir an önce canakkale ye gelmeni dört gözle bekliyoruz arkadaşların herkes seni soruyor cok kiymetli sen bizim için kendine dikkat et ablacim Allaha emanet ol.

/

[2019-05-21 16:31:01] Özgür adiyan -

İyi yayınlar abla ben özgür sizin aracılığınızla m tipi d7 koğuşunda olan abim Erhan dayan için tüm parçalar armağan olsun allah yar ve yardımcın olsun en kısa zamanda aramızda olma dileğiyle allaha emanet ol can abim gözün arkada kalmasın sen iyi ol bizim için yeter

/

[2019-05-21 16:31:16] ergin alkan -

Pirilere niyaz ederiz şarkısını çalırsanız sevinirim iyi çalışmalar

/

[2019-05-21 16:31:26] enes karatas -

Merhaba çiğdem abla hapisteki amca oğlum kadir için tu evin şarkısını calrsaniz sevinirim burdan ramazan iniz kutlu olsun

/

[2019-05-21 16:31:52] özkan güven -

ben özkan güven van m tipi b 5 koguşundaki arkadaslarima selam olsun başta haci turgut felemez ferat hikmet özal ridvan murat yüzbaşı ve amcam saki amcaogullarim zafer menaf yunus siradaki en guzel sarkilar butun kogusa armagan ediyorum .elbet birgun günes sizin icin de dogacak. saygilar

/

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/


Anasayfa » Konuklar » KÜRTLER BU ÜLKENİN ASLI UNSURLARIDIR

KÜRTLER BU ÜLKENİN ASLI UNSURLARIDIR
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ‘İngilizler Kürt Aşiretlerinin borçlarını ödedi,İkinci isyan bölgeden başlayacak’ iddiasının aşiretler üzerinden bilinçli bir şekilde Kürtlere yapılan bir hakaret olduğunu söyledi
 
 
Tutku Radyo’da M. Salih Geçken ’in hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Hakan,  Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı (Öcalan'ı sorgulayan emekli albay) Atilla Uğur'un 'İngilizlerin Kürt Aşiretlerinin borçlarını ödedi, ikinci başkaldırı bölgeden başlayacak iddiasının, çok alçakça bir iddia olduğunu, aşiretler üzerinden Kürtlere saldırı olduğunu söyledi.
 
 
 
İNGİLİZ-KÜRT İHANETİ İDDİASINI YABANCI DEĞİLİZ
 
Bu iddialara çokta yabancı olmadıklarını belirten Hakan: ‘ Osmanlı kurumlarına karşı olumlu yaklaşımlarıyla bilinen Kürtler,  Yeni Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş aşamasında da kurucu üyeler arasındadır.  Yeni Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından önce Amasya, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde belirtildiğinin aksi bir tavır içine girilerek tek tipçiliğin dayatıldığına şahit oluyoruz. Kendisini Kemalist olarak nitelendiren yapı Kürtlük ve Türklük gibi farklı unsurlardan oluşan millet yapısını bir tarafa bırakarak tek tipçiliği tercih ederek toplumu Türklük üzerinden dizayn etmeye çalıştı. Tek tipçilikle oluşturulmaya çalışılan algıdan ötürü diğer milletler ötekilendi. Onlara iftira atıldı.  O zamandan itibaren Kürtlerin dönem dönem bu haksız nitelendirmelerle iftiraya uğradılar. Son yapılan açıklamada ayni zihniyetin bir iddiası olduğunu düşünüyorum.
 
 
 
KÜRTLER BU ÜLKENİN ASLI KURUCULARIDIR
 
İngilizlerin Kürt Aşiretlerini borçlarını ödediği ve ikinci kalkışmanın bu bölgelerden yapılacağı iddiası küçük görme ve yok saymanını bir tezahürüdür.  Tıpkı Şeyh Sait isyanında ve ondan sonraki isyanlarda olduğu gibi sistem dışına atma çabası ve bu çabaların bilinçaltına kazıma çabasıdır. Kürtlere yapılmış bir hakarettir.  Bu açıklama Kürtleri şüpheli duruma düşürmektir, öteki olduğunu söylemektir. Kürtler bu ülkenin kurucu unsurudur. Haliyle bu ülke hem Kürtlerin hem de Türklerindir. Kimse bunun dışında bir algı oluşturmaya çalışmasın. Bu hile tutmaz.
 
 
 
15 TEMMUZ DİRENİŞİ MİSAKİ MİLLİ RUHUDUR
 
15 Temmuzla birlikte yeniden millet olma olgusunu yeniden yaşadık. 15 Temmuz bize millet olmanın etnik aidiyetten çok üstün olduğunu göstermiştir. Bütün kargaşa ortamına rağmen batıda olduğu gibi doğuda yaşayan vatandaşlarda aynı tepkiyle sokağa çıkması millet olmanın gücünün ispatıdır. 1920 yılının Misakı Millînin ruhudur budur.  15 Temmuzdaki bu birliktelik kimilerini rahatsız etmiş olabilir.
 
 
 
Ankara’da bir araya gelen aşiret mensubu kişiler Kürt Aşiretlerini savunmak için bir araya gelmedi. Aşiretler üzerinden Kürtlere yapılan haksızlığı dile getirmek için bir araya geldiler. Ankara’da yapılan açıklama bir manifesto niteliğindeydi.
 
 
 
BİRİNCİ MECLİSİN ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILMASI ÖNEMLİYDİ
 
Ankara’da birinci meclisin önünde okunan bildiri metninin ilk meclisin önünde yapılması çok önemliydi. 1920 de kurulan ilk mecliste her renkten vekiller vardı. İlk meclisteki vekillerin torunları olarak Kürtçe ve Türkçe metinle sivil bir sesin ortaya çıkmasıyla Kürtlerde rahatladı diye düşünüyorum.  Bu metnin çok önemli bir metin olduğunu düşünüyorum.  Yazılacak kitaplarda da yer alacaktır diye düşünüyorum.
 
 
 
LOZAN’IN EN ÇOK KAYBEDENİ KÜRTLERDİR
 
Reisi Cumhurumuzun Lozan Tartışmalarını gündeme taşımasını çok önemli buluyorum. Bakın Lozan’ın en çok kaybedeni Kürtlerdir. Son yüzyıllık acıların okumak, öğrenmek gerekir. En fazla konuşması gereken Kürtlerken en az konuşanın Kürtler olduğunu düşünüyorum. Sorunlarımızı konuşarak çözebiliriz.
 
 
 
TÜRKİYE İLK KEZ BAĞIMSIZ OLMA YOLUNA GİRİYOR
 
Son süreçte yaşananlar, Ortadoğu denkleminde verilen mücadelelerden çıkan sonuçlardan biride Lozan’da kaybettirilen, eli ayağı bağlanan Türkiye’nin yeniden bağımsızlık yolunda önemli adımları olduğunu düşünüyorum. 15 Temmuz Direnişi ilk meclis iradesinin ortaya çıkışıdır.  Sayın Reisi Cumhur bu millet birlikteliğimizde çok önemli katkıları oldu.
 
 
 
AŞİRETLER KÜLTÜREL BİR YAPI OLARAK DEVAM EDECEKTİR
 
Daha önceki gibi bir aşiret büyüğünün yönlendirmesiyle aşiret mensuplarının tamamı bir siyasal harekete yönelmeyecektir.   Aşiretlerin bazı konularda ortak hareket etme kabiliyetini tam olarak koruyamasa da kültürel yapı olarak yaşamaya devam edecektir. ‘ dedi. 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo