MÜZİK KEYFİ-
d

[2019-08-21 17:57:24] Kuğu -

Selam Salih  Mavi Türkü'yü  sana ve Tutku Radyo dinleyicilerine armağan ediyorum

/

[2019-08-21 11:10:25] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ, DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:10:31] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ, DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:09:56] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ, DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:08:51] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:04:49] Cihat karabulut -

Ben cihat katabulut Van'dan f tipi cezaevinde yatan yüreği güzel kardeşim Ferhat tekere Gökan bagirdan oy gülüm sarkisini armağan ediyorum rahim sabır versin

/

[2019-08-21 11:05:28] Rabia tanir -

İyi yayınlar Tutku Radyo ailesi ben Rabia tanir e7 kogusunda olan abim imdat tanire kucak dolu sevgi selamlarımı yolluyorum seni cok özledik inşallah en kısa zamanda aramızda olursun Allah yar ve yardımcımız olsun iyi yayınlar

/

[2019-08-21 11:06:22] Ümit gündelik -

Merhabalar iyi yayınlar diliyorum ben 8 ağustosta tahliye oldum Muş’tan Muşlu reis burdan d 5 ye bulunan bütün abilerim kardeşlerime selalmlarımı sunarım hepinizi özledim gelmeye hiç niyetim yok ama sizleri beklerim isteyeceğim parça pinhani kefen giydim bütün d 5 e gelsin çalarsanız sevinirim

/

[2019-08-21 11:06:35] Hamza küçüktepe -

Ilk önce hepinizin bayramını kutluyorum nice bayramlar görmenize ben mert küçüktepe nin kardeşi Hamza küçüktepe van açıkta bulunan abim mert küçüktepe van t tipi a4 2 kavusunda emre yücekuş abime sıradaki şarkıları armağan ediyorum.Allah kurtarsın.

/

[2019-08-21 11:06:56] Botan bayer -

Selamun aleykum  van t tipi ceza evinde a8 -1 koğüşun da abim erol bayer canım yigenim mazlum bayer deyerli abim muhubullah özdemir necip güneş cahit kılıç dundar şen ve diyer tum koğüş arkadaşlarına selsm ve saygılarımı iletiyorum hepsinin kurban bayramını en içten dileklerimle kutluyorum deyerli erol abim her kesin size çok selamları var hepinizin bayramını kutluyorlar allaha emanet ol

/


Anasayfa » Konuklar » İmar'ın ahlakı boyutunun tartışılması gerekir

İmar'ın ahlakı boyutunun tartışılması gerekir
Akademisyen yazar Can Ozan Tuncer, yeni imar planının ahlakı boyutunun tartışılması gerektiğini bu konuda suskun kalan STK’larnı daha duyarlı davranması gerektiğini belirtti.

 

Salih Geçken ’in konuğu olan Tuncer; ‘Yeni Van söylemi doğru değildir. ‘Yeniden Van’ düşüncesi daha doğrudur. Bu kenti tarihi ve sosyal dokusunu bilmeyenler yeni imarla kenti mutsuzluğa iterler. ‘ dedi.

 

İmar Tartışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

İmar zor bir süreçtir. Bunun kolay olmayacağını herkes bilir. İmar konusunda Türkiye’nin geldiği noktada ahlakı olmayan ranta fırsat vermeden yapılması hepimizin beklentisidir.

 

Meydanını ve  sosyal medyanın bu kadar gelişkin olduğu bir dönemde biz hala rantı konuşuyoruz. Bu dedikoduları konuşuyorsak bir sorun var demektir. İnsanlar sosyal medya aracılığı ile anında bilgi paylaşıyor. İddialarını herkesle paylaşabiliyor. Ülkemizin geldiği noktayı göz önünde bulundurduğumuz vakit, şu an konuşulan rant iddialarına dair çözüm bulunmalı.

 

Kent yaşamında insanı mutlu eden iki olgu var.  Biri şehir plancılığı diğeri ise mimarıdır. Bu iki olgu o insanın yaşam alanlarını ortaya koyan, insanın şehirle bağını sağlayan olgulardır.

 

İMAR ÖSYM SINAVI GİBİ GİZLİ OLMALI

Bence imar planı ÖSYM sınavı gibi gizli olmalı. Nasıl ki ÖSYM de bir soru sızdığında o sınav iptal ediliyorsa rantın önünün kesilmesi için imar da aynı yöntemle hazırlanmalı. Beklentim bu yöndeydi ama imar planı askıya çıkmadan iki ay önce birilerinin elinde dolaşmaya başladı. Bir gazetemiz ‘İmar Planını kim sızdırdı? Diye manşet haber yaptı. Bunlar sorgulanmalıdır.

 

İMAR TASLAĞINI KİM SİZDİRDİ?

Kirli bir süreç yaşandığına dair haberler okuduk. Elde dolaşan imar taslağı  rantın rantını ortaya çıkardı. Milletvekili Burhan Kayatürk’ün bir çıkışı oldu. Savcıların dikkatinin çekilmesi yönünde bilgi ve belge paylaşımının gerekliliğinden bahsetti.   Ahlaki kaygılarımızı ön plana çıkarmamız gerekir. STK’lar teknik anlamda açıklamalar yaptılar ama işin ahlakı yönüne değinemedik. Yeni imar kentin dokusunu da dikkat etmeli .

 

Yeni Van mı? Yeniden Van mı?

Depremden sonra Yeni Van’dan bahsedildi. Bu söylemin doğru olmadığını daha önce ‘Sosyal Paylaşım siteleri’  aracılığı ile paylaştık.

Biz Yeni Van değil de Yeniden Van’ın olmasını istiyoruz. Bize,  bizim dışımızda bir Van tayın etmeyin. Bizim burada tarihimiz var. Yeni imar planıyla ‘Yeni Van’ı tanzim etmek istiyorlar. Oysa imar planı eşit sorumluk ve eşit fedakârlık gerektiren bir süreçtir. Ankara’da masa oturarak bu planın yapılması doğru olmaz. Van’daki sosyal değeri ve tarihi dokuyu göz önüne almadan hazırlanan plan burada yaşayan insanları mutsuz kılar.

 

İtirazlar dikkate alınacak

İtirazlar dikkate alınacak açıklaması bile yeni imar planın baştan eksik ve yanlış olduğunu gösterir. Bütün itirazlar dikkate alınacak denmesi o planın eksikliğinin boyutunu gösterir. Çevre ve şehircilik il müdürü yaptığı açıklamada kimsenin mağdur olmayacağını söylemesi büyük iddiadır.

 

Çok sessiz kalındı

STK’lar bu konuda gerekli sorumluluğu tam olarak üstlenmediler. BDP milletvekilleri birçok konuda soru önergeleri veriyorlardı. Çok sorunlu imar konusundaki  suskunlukları dikkat çekiyor.  Ellerde dolaşılan taslak olmasına rağmen STK ve yetkililer ne yapıyor?

 

Rantla ilgili ciddi iddialar var. Büyük paralar konuşuluyor.

Sızmış taslakların olması sorun yaratıyor. Yaklaşık 10 600 itiraz var. Farklı iddialar dile getiriliyor. STK’lar bu sorunun çözümüne katkı sunmalı. 

 

Kentin mimarisine uygun olmayan yapılar övgüye neden olabilir. Ama bu modern binalar bizleri mutlu etmeyecektir.  Atalarımızındın ve tarihimizden tamamen koparılıyoruz. 

 

Tarihimizi hatırlatacak bina var mı?

Yerli ve yabancı turistler Van’a geldiklerinde eski Tekel binasından başka bize ait bir yapı görme şansları yok. Kentin kültürünü hatırlatacak yapıların tamamını yok ettik.  Kentimizi tarihi bağlarından kopardık. Tekel Binası ile ilgili bireysel mücadelemiz sonuç  vermesi mutlu etti.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo