ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » İmar'ın ahlakı boyutunun tartışılması gerekir

İmar'ın ahlakı boyutunun tartışılması gerekir
Akademisyen yazar Can Ozan Tuncer, yeni imar planının ahlakı boyutunun tartışılması gerektiğini bu konuda suskun kalan STK’larnı daha duyarlı davranması gerektiğini belirtti.

 

Salih Geçken ’in konuğu olan Tuncer; ‘Yeni Van söylemi doğru değildir. ‘Yeniden Van’ düşüncesi daha doğrudur. Bu kenti tarihi ve sosyal dokusunu bilmeyenler yeni imarla kenti mutsuzluğa iterler. ‘ dedi.

 

İmar Tartışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

İmar zor bir süreçtir. Bunun kolay olmayacağını herkes bilir. İmar konusunda Türkiye’nin geldiği noktada ahlakı olmayan ranta fırsat vermeden yapılması hepimizin beklentisidir.

 

Meydanını ve  sosyal medyanın bu kadar gelişkin olduğu bir dönemde biz hala rantı konuşuyoruz. Bu dedikoduları konuşuyorsak bir sorun var demektir. İnsanlar sosyal medya aracılığı ile anında bilgi paylaşıyor. İddialarını herkesle paylaşabiliyor. Ülkemizin geldiği noktayı göz önünde bulundurduğumuz vakit, şu an konuşulan rant iddialarına dair çözüm bulunmalı.

 

Kent yaşamında insanı mutlu eden iki olgu var.  Biri şehir plancılığı diğeri ise mimarıdır. Bu iki olgu o insanın yaşam alanlarını ortaya koyan, insanın şehirle bağını sağlayan olgulardır.

 

İMAR ÖSYM SINAVI GİBİ GİZLİ OLMALI

Bence imar planı ÖSYM sınavı gibi gizli olmalı. Nasıl ki ÖSYM de bir soru sızdığında o sınav iptal ediliyorsa rantın önünün kesilmesi için imar da aynı yöntemle hazırlanmalı. Beklentim bu yöndeydi ama imar planı askıya çıkmadan iki ay önce birilerinin elinde dolaşmaya başladı. Bir gazetemiz ‘İmar Planını kim sızdırdı? Diye manşet haber yaptı. Bunlar sorgulanmalıdır.

 

İMAR TASLAĞINI KİM SİZDİRDİ?

Kirli bir süreç yaşandığına dair haberler okuduk. Elde dolaşan imar taslağı  rantın rantını ortaya çıkardı. Milletvekili Burhan Kayatürk’ün bir çıkışı oldu. Savcıların dikkatinin çekilmesi yönünde bilgi ve belge paylaşımının gerekliliğinden bahsetti.   Ahlaki kaygılarımızı ön plana çıkarmamız gerekir. STK’lar teknik anlamda açıklamalar yaptılar ama işin ahlakı yönüne değinemedik. Yeni imar kentin dokusunu da dikkat etmeli .

 

Yeni Van mı? Yeniden Van mı?

Depremden sonra Yeni Van’dan bahsedildi. Bu söylemin doğru olmadığını daha önce ‘Sosyal Paylaşım siteleri’  aracılığı ile paylaştık.

Biz Yeni Van değil de Yeniden Van’ın olmasını istiyoruz. Bize,  bizim dışımızda bir Van tayın etmeyin. Bizim burada tarihimiz var. Yeni imar planıyla ‘Yeni Van’ı tanzim etmek istiyorlar. Oysa imar planı eşit sorumluk ve eşit fedakârlık gerektiren bir süreçtir. Ankara’da masa oturarak bu planın yapılması doğru olmaz. Van’daki sosyal değeri ve tarihi dokuyu göz önüne almadan hazırlanan plan burada yaşayan insanları mutsuz kılar.

 

İtirazlar dikkate alınacak

İtirazlar dikkate alınacak açıklaması bile yeni imar planın baştan eksik ve yanlış olduğunu gösterir. Bütün itirazlar dikkate alınacak denmesi o planın eksikliğinin boyutunu gösterir. Çevre ve şehircilik il müdürü yaptığı açıklamada kimsenin mağdur olmayacağını söylemesi büyük iddiadır.

 

Çok sessiz kalındı

STK’lar bu konuda gerekli sorumluluğu tam olarak üstlenmediler. BDP milletvekilleri birçok konuda soru önergeleri veriyorlardı. Çok sorunlu imar konusundaki  suskunlukları dikkat çekiyor.  Ellerde dolaşılan taslak olmasına rağmen STK ve yetkililer ne yapıyor?

 

Rantla ilgili ciddi iddialar var. Büyük paralar konuşuluyor.

Sızmış taslakların olması sorun yaratıyor. Yaklaşık 10 600 itiraz var. Farklı iddialar dile getiriliyor. STK’lar bu sorunun çözümüne katkı sunmalı. 

 

Kentin mimarisine uygun olmayan yapılar övgüye neden olabilir. Ama bu modern binalar bizleri mutlu etmeyecektir.  Atalarımızındın ve tarihimizden tamamen koparılıyoruz. 

 

Tarihimizi hatırlatacak bina var mı?

Yerli ve yabancı turistler Van’a geldiklerinde eski Tekel binasından başka bize ait bir yapı görme şansları yok. Kentin kültürünü hatırlatacak yapıların tamamını yok ettik.  Kentimizi tarihi bağlarından kopardık. Tekel Binası ile ilgili bireysel mücadelemiz sonuç  vermesi mutlu etti.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo