MÜZİK KEYFİ-
d

[2019-05-21 16:28:56] Ferdin salmani -

Selamun aleykum cok degerli ablam cidem nasilsin iyyi misin ben iranli ferdin selmani burda D1 C5 c8 E9 E10 A9odalarina ve butun arkadaslrima ve kader mahkumlarina selamlarim var kendine cok iyyi bak allaha emanet ol

/

[2019-05-21 16:29:07] Murat YAVAŞ -

İyi yayınlar Çiğdem hanım . T tipi cezaevinde bulunan Can kardesim TARIK DEMİR e cok selam eder hasret ve Özlemle Cani gönülden kucaklarım . Tez zamanda kardesim tarığı ve tüm kader mahkumlarını ailelerine ve özgürlüklerine kavuşturması dileği ile Herzaman dualarımdasın olduğunu bilesin Can KARDEŞ ..

/

[2019-05-21 16:29:19] Ferdin selmani -

Selamun aleykum cok degerli ablam nasilsin iyyi misin ben iranda ferdin selmani burda butun kadar mahkumlarina ve D1odac5oda E9 E10 c5oda A9 odabutun arkadaslarima selamlarim ilet senden cok tesekur ediyurom allaha emanet ol

/

[2019-05-21 16:30:07] Mihriban Coşkun -

Merhaba ben Mihriban Coşkun Van M tipi kapalı cezaevinde bulunan Canakkaleden kardeşim Doğan Coşkun a beni dinliyorsan ablacim seni çok özledik.Bir an önce canakkale ye gelmeni dört gözle bekliyoruz arkadaşların herkes seni soruyor cok kiymetli sen bizim için kendine dikkat et ablacim Allaha emanet ol.

/

[2019-05-21 16:31:01] Özgür adiyan -

İyi yayınlar abla ben özgür sizin aracılığınızla m tipi d7 koğuşunda olan abim Erhan dayan için tüm parçalar armağan olsun allah yar ve yardımcın olsun en kısa zamanda aramızda olma dileğiyle allaha emanet ol can abim gözün arkada kalmasın sen iyi ol bizim için yeter

/

[2019-05-21 16:31:16] ergin alkan -

Pirilere niyaz ederiz şarkısını çalırsanız sevinirim iyi çalışmalar

/

[2019-05-21 16:31:26] enes karatas -

Merhaba çiğdem abla hapisteki amca oğlum kadir için tu evin şarkısını calrsaniz sevinirim burdan ramazan iniz kutlu olsun

/

[2019-05-21 16:31:52] özkan güven -

ben özkan güven van m tipi b 5 koguşundaki arkadaslarima selam olsun başta haci turgut felemez ferat hikmet özal ridvan murat yüzbaşı ve amcam saki amcaogullarim zafer menaf yunus siradaki en guzel sarkilar butun kogusa armagan ediyorum .elbet birgun günes sizin icin de dogacak. saygilar

/

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/


Anasayfa » Konuklar » İmar'ın ahlakı boyutunun tartışılması gerekir

İmar'ın ahlakı boyutunun tartışılması gerekir
Akademisyen yazar Can Ozan Tuncer, yeni imar planının ahlakı boyutunun tartışılması gerektiğini bu konuda suskun kalan STK’larnı daha duyarlı davranması gerektiğini belirtti.

 

Salih Geçken ’in konuğu olan Tuncer; ‘Yeni Van söylemi doğru değildir. ‘Yeniden Van’ düşüncesi daha doğrudur. Bu kenti tarihi ve sosyal dokusunu bilmeyenler yeni imarla kenti mutsuzluğa iterler. ‘ dedi.

 

İmar Tartışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

İmar zor bir süreçtir. Bunun kolay olmayacağını herkes bilir. İmar konusunda Türkiye’nin geldiği noktada ahlakı olmayan ranta fırsat vermeden yapılması hepimizin beklentisidir.

 

Meydanını ve  sosyal medyanın bu kadar gelişkin olduğu bir dönemde biz hala rantı konuşuyoruz. Bu dedikoduları konuşuyorsak bir sorun var demektir. İnsanlar sosyal medya aracılığı ile anında bilgi paylaşıyor. İddialarını herkesle paylaşabiliyor. Ülkemizin geldiği noktayı göz önünde bulundurduğumuz vakit, şu an konuşulan rant iddialarına dair çözüm bulunmalı.

 

Kent yaşamında insanı mutlu eden iki olgu var.  Biri şehir plancılığı diğeri ise mimarıdır. Bu iki olgu o insanın yaşam alanlarını ortaya koyan, insanın şehirle bağını sağlayan olgulardır.

 

İMAR ÖSYM SINAVI GİBİ GİZLİ OLMALI

Bence imar planı ÖSYM sınavı gibi gizli olmalı. Nasıl ki ÖSYM de bir soru sızdığında o sınav iptal ediliyorsa rantın önünün kesilmesi için imar da aynı yöntemle hazırlanmalı. Beklentim bu yöndeydi ama imar planı askıya çıkmadan iki ay önce birilerinin elinde dolaşmaya başladı. Bir gazetemiz ‘İmar Planını kim sızdırdı? Diye manşet haber yaptı. Bunlar sorgulanmalıdır.

 

İMAR TASLAĞINI KİM SİZDİRDİ?

Kirli bir süreç yaşandığına dair haberler okuduk. Elde dolaşan imar taslağı  rantın rantını ortaya çıkardı. Milletvekili Burhan Kayatürk’ün bir çıkışı oldu. Savcıların dikkatinin çekilmesi yönünde bilgi ve belge paylaşımının gerekliliğinden bahsetti.   Ahlaki kaygılarımızı ön plana çıkarmamız gerekir. STK’lar teknik anlamda açıklamalar yaptılar ama işin ahlakı yönüne değinemedik. Yeni imar kentin dokusunu da dikkat etmeli .

 

Yeni Van mı? Yeniden Van mı?

Depremden sonra Yeni Van’dan bahsedildi. Bu söylemin doğru olmadığını daha önce ‘Sosyal Paylaşım siteleri’  aracılığı ile paylaştık.

Biz Yeni Van değil de Yeniden Van’ın olmasını istiyoruz. Bize,  bizim dışımızda bir Van tayın etmeyin. Bizim burada tarihimiz var. Yeni imar planıyla ‘Yeni Van’ı tanzim etmek istiyorlar. Oysa imar planı eşit sorumluk ve eşit fedakârlık gerektiren bir süreçtir. Ankara’da masa oturarak bu planın yapılması doğru olmaz. Van’daki sosyal değeri ve tarihi dokuyu göz önüne almadan hazırlanan plan burada yaşayan insanları mutsuz kılar.

 

İtirazlar dikkate alınacak

İtirazlar dikkate alınacak açıklaması bile yeni imar planın baştan eksik ve yanlış olduğunu gösterir. Bütün itirazlar dikkate alınacak denmesi o planın eksikliğinin boyutunu gösterir. Çevre ve şehircilik il müdürü yaptığı açıklamada kimsenin mağdur olmayacağını söylemesi büyük iddiadır.

 

Çok sessiz kalındı

STK’lar bu konuda gerekli sorumluluğu tam olarak üstlenmediler. BDP milletvekilleri birçok konuda soru önergeleri veriyorlardı. Çok sorunlu imar konusundaki  suskunlukları dikkat çekiyor.  Ellerde dolaşılan taslak olmasına rağmen STK ve yetkililer ne yapıyor?

 

Rantla ilgili ciddi iddialar var. Büyük paralar konuşuluyor.

Sızmış taslakların olması sorun yaratıyor. Yaklaşık 10 600 itiraz var. Farklı iddialar dile getiriliyor. STK’lar bu sorunun çözümüne katkı sunmalı. 

 

Kentin mimarisine uygun olmayan yapılar övgüye neden olabilir. Ama bu modern binalar bizleri mutlu etmeyecektir.  Atalarımızındın ve tarihimizden tamamen koparılıyoruz. 

 

Tarihimizi hatırlatacak bina var mı?

Yerli ve yabancı turistler Van’a geldiklerinde eski Tekel binasından başka bize ait bir yapı görme şansları yok. Kentin kültürünü hatırlatacak yapıların tamamını yok ettik.  Kentimizi tarihi bağlarından kopardık. Tekel Binası ile ilgili bireysel mücadelemiz sonuç  vermesi mutlu etti.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo