BASINDA BU GÜN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Gençlerimizi spora yönlendirerek kötülüklerden koruyabiliriz

Gençlerimizi spora yönlendirerek kötülüklerden koruyabiliriz
TUTKUHABER ÖZEL    Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir, gençlerimizin kötü alışkanlıklara bulaşmasına engel olmak için  sporun önemli bir yerinin olduğunu söyledi. 

 

Salih Geçken'in 'Farklı Açıdan' programına konuk olan Aslan Sinir, gençlerimizin kötü ortamlardan kurtaracak örnek ve başarılı sporculara sahip çıkamayışımızı  Vanlı zengin iş adamları, STK’lar ve kurumların  kendi aralarında tartışması gerektiğini belirten Sinir: ‘Nur Tatar'ın Van'dan gitmesi bu kent için büyük bir kayıptır.' dedi.

 

Salih Geçken’in sorularını yanıtlan Gençlik hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir:

 

Depremden kısa süre  önce göreve başlamıştınız

 

Depremden 20 önce göreve atandım. Spor camiasıyla ilgili bütün kurum ve kuruluşlarla bir toplantı düzenledik, spordaki sorunlarımızın bir fotoğrafını çektik. Neler yapabilirizi konuştuk. Tabi yaşanan depremden sonra yapmak istediklerimizi bir süreliğine ertelemek zorunda kaldık. 

 

Yaşanan depremden sonra  ‘Sosyal Etkinlikler Merkezi Koordinatörü’  olarak görevlendirildik.  Çadır kentlerde ve konteynır kentlerde, sosyal kültürel, spor ve dini konularda eğitim vermek için 8 kurum birlikte hareket ettik.  Kültürel ve sosyal programları gençlerimizle birlikte yapmaya çalıştık. Yaklaşık 4 bin gencimizi bir araya getirdik.  İlimize komşu olan illerin gençleriyle kentimizin gençlerinin bir araya gelmesi oldukça güzeldi.

 

Depremden sonra yaptığımız çalışmaların geri dönüşümlerini alıyoruz. Aile ziyaretleri devam ediyor. Gençlerle kurduğumuz diyalog devam ediyor. Çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

Deprem avantaja mı döndü?

Gençlik İl Spor müdürü sadece sporla ilgilenir algısını yıkmaya çalışıyoruz. Bizim gençlerimize yönelik faaliyetlerimizin de olduğunu yaşanan depremden sonra halkımızla birebir çalışmamız bu algının değişmesine neden oldu. Depremden sonra hedef gruba ulaşma şansımız oldu. O dönemde yetiştirdiğimiz insanların başarılara imza attığına şahit olduk.

 

Beklemek yerine onlara siz mi gidiyorsunuz?

Şu ana kadar öyle olması gerekirdi. Salonlarımıza gelenlerin dışında kalan insanlara gitmemiz gerekirdi. Biz şu an onu yapıyoruz. Tesisleşmeye hız vermeye başladık. Merkezde çok tesisimiz yok ama mahallerdeki tesislerimiz artırmaya başladık.   Mahallelere tesis kurarak oradaki gençlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Programlarımıza dâhil ettiğimiz gençlerimiz şu ana kadar yaşadıkları dışlanmışlığın ötesinde kendilerinin de önemli başarıları yapabileceklerini görünce kendine olan güvenleri arttıyor.

 

Konuşturulmayan çocuk bizi Avrupa’da temsil etti.

OFF SHORE yarışmasının çocuk versiyonu olan Formula Fuçor 8 ile 18 yaş grubuna hitap ediyor. O grupta bir çocuğumuz vardı. Kendi mahallesi ve okulunda uzak durulan onların deyimiyle baş belası bir çocuktu. Herkesin korktuğu ve kaçtığı bir çocuktu. O çocuğumuzu su sporları merkezinde eğitime tabi tuttuk. Onun değerli biri olduğunu kendisine hissettirdik. Daha önce kendisinden kaçılan ve kendisinden korkulan o çocuğumuz bizi Çek Cumhuriyetinde temsil etti.  Bizi 11 ülkeye karşı  temsil eden o çocuğumuz bir ahlak abidesi oldu.  Bu çocuğa yaptığımız tek şey onu kendisine inandırmak oldu.

Korkulan bir kişiden ülkeyi temsil eden cevher çıktı

Biz sadece spor öğretmiyoruz. Aynı zamanda etik değerleri de aktarmaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza kendisinin değerli bir kişilik olduğunu aktarabilirseniz o çocuğun içindeki cevherin ortaya çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Sizi bu kurumdan alırsak aynı algı ve ilgi devam eder mi?

Neslimizi iyi donatılarla yetiştirmek herkesin birincil görevidir. Bu hassasiyete herkesin dikkat etmesi gerekir. Nihayetinde bu gençlerimiz geleceğimizi teslim edeceğimiz mirasçılarımızdır. Duyarlılığını önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Spor faaliyetleri aynı zamanda kültürel elçiliktir de

Dar çerçevede değerlendirirsek bir köyümüzden ve ilçemizden Van’a gelen bu çocuklarımızından Van’ı bilmeyenler Van’ın kültürüne yabancıdır. Buradan yeni şeyler öğrenerek ilçesine yada köyüne geri döner. Davranışları da kendisi hakkında bilgi edinilmesine yardımcı olur. Burada kültürel karşılama ve kaynaşma söz konusu olur.

Gençlerimizi ulusal ve uluslararası yarışmalara gönderdiğimizde kendileriyle oturup konuşuyoruz. Onların hareketlerinin ve davranışlarının ülkemize ve  kentimize bakışın oluşmasına etki edeceğini kendilerine söylüyoruz.

 

Nur Tatar’ın kentin imajına katkısı oldu. Gençler ondan sonra spora yöneldi mi? Özellikle Tekvandoya…

Birlikte çalışacağı bir bayan olamadığı için Nur Tatar  hep erkeklerle çalıştı. Modern bir solunda da çalışma imkanı yoktu.  Bu onun şansızlığıydı ama buna rağmen iyi bir başarı sağladı. Bütün sporcuların hedefi olan olimpiyatlara katıldı.  Olimpiyat ikincisi oldu.

Tabi Nur’dan sonra özellikle kız öğrencilerimizin Tekvandoya ciddi yönelimi oldu. Güney Kore büyükelçisiyle ortaklaşa yaptığımız bir projemiz var. Kerim Tuncer ve İsmail Hakkı Tonguç ilköğretim okulunda 70 şer tane öğrencimizi %70 kızdır. Bunda Nur Tatar’ın etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Su sporları merkezine gelenlerin  % 60’ı kızdır. Bu Nur’un açtığı bir çığırdır. Bayanların spora özellikle Tekvandoya olan ilgisini artırmıştır. Nur bunu yaptıysa bizde yaparız bilincinin artmasına zemin hazırlamıştır.

 

NUR TATAR’A SAHİP ÇIKAMADIK. ONU KAYBETTİK.

Nur Tatar depremden önce bizden giden bir sporcuydu. Ankara İller Bankası Spor Kulübüne gitmişti.  Depremden önce başka spor kulübene giden Nur’a niye sahip çıkamadık. Bu kent Nur’a sahip çıkmalıydı. O bir cevherdi. Zengin iş adamlarımız ve STK’larımız bunu tartışmalı. Başarılı sporcularımıza sahip çıkamadığımız için onlarda gitmek zorunda kalıyor.

Onlar yaptıkları sporla geçimlerini sağlıyor. Hatta yaptıkları sporla ailelerinin geçimine katkı sunanlar var. Çok mütevazı miktarlarla bu sporcular burada tutulabilir.

Nur Tatar olumlu dönüşüme neden olabilirdi. Bu sporcu gençlerimizin kötülüklerden kurtulmasına yardım ederdi. Onun ismi toplumda gençlerin üstünde olumlu etki yarattı. Nur’un bu konudaki katkısının olumlu olduğunu biliyoruz.  Zenginlerimiz sahip çıkabilirdi.

Nur Tatar Van’da kalmalıydı. Burada kalsa bizim sporcumuz olsa ondan çok faydalanırdık. Bazen Nur’la program yapmak istiyoruz ama çok yoğun oldukları için zorlanıyoruz. Gençlerimize örnek olan bu sporcumuzla birçok kötülüğün önüne geçebilirdik. Tabi Nur gitti. Birçok başarılı sporcumuzda var. Onlara sahip çıkmamız gerekir. Bunları üzerinde durmamız gerekir. Onları da kaybetmeyelim.

Kurumlarımız o başarılı sporculara sahip çıkmalıdır. Zengin iş adamlarımız bunlara sahip çıkmalıdır.

 

Nur’u götürdüler. Diğer başarılı sporcuları da götürmek isteyeceklerdir.

Bakın onlara sahip çıkmak çok zor değil. Hemen hepsi mütevazı yaşantısı olan aileden geldikleri için onları tatmin edecek imkânları sunmak gerekir. Zenginlerimiz sponsor yasasından faydalanılabilir.

 

Gençleri önemsemek gerekir

İnanın bazen uykularım kaçıyor. Ne kadar genci bu çalışmaların içine sokarsanız toplumumuz o kadar rahatlar. Gençlerimizin beden ve ruh sağlığı açısından gelişimine katkı sunmak zorundayız.

 

Spor tesislerinizden Su Sporları Merkezi ve Yüzme Havuzunuz…

Sayın Valimizin çok güzel bir ifadesi var. Sayın Valim diyor ki ‘Vanlıların bu güne kadar sırtı suya dönüktü, bundan sonra yüzü suya dönecektir’ diyor. Gölü bizim çok önemli bir kaynaktır. Su sporları merkezine Van dışından birlerce sporcu geldi. Bunlar Van’a geldiklerin Van’ın güzelliklerine şahit oluyorlar. Van’ın tarihi dokusunu gördükleri gibi halkın misafirperverliğini de şahit oluyorlar. Buraya gelen sporcular, ‘Buraya gelmeden önce Van’ı böyle bilmiyorduk. Farklı bekliyorduk ama çok güzel bir yer’ demelerini çok önemsiyorum.

 

İLK AÇIKLAMA TUTKU RADYO’DA: SU SPORLARI VAN GÖLÜ HAVZASI ŞEKLİNDE OLACAK

Bu yıl Van Gölü havzası şeklinde su sporları şenliği yapmayı düşünüyoruz. Van Valiliği ve Bitlis Valiliği arasında imzalanacak bir protokolle faaliyetler Van, Tatvan, Adilcevaz ve Erçiş eksenli yapılacak. Ulusal ve uluslararası arenada bu çalışmayı aktarmış olacağız. Su sporları alanında faaliyet gösteren federasyonların dikkatini Van’a yönlendirmeye çalışacağız. Ulusal ve uluslararası faaliyetlerini buraya alın burada imkânlarımız var diyoruz.

Ferdi Sporlar  Merkezinde günde yaklaşık 600 kişi faydalanıyor. Hafta sonları bu sayı iki katına çıkıyor. Burudan faydalanmak isteyenler ücret ödemiyor.

 

YÜZME HAVUZUN TÜRKİYE’DE ÜÇ ÖRNEĞİ VAR

Türkiye’de dört tesisten biride şu an Van’dadır. Tesisimizde kafeterya, sauna ve fitnes alanımız var.  Birçok güzelliği içinde barındıran tesisimizin aylık gideri 100 bin tl civarındadır. Bu bizim için büyük külfet  olsa da biz işin maddi boyutundan ziyade başarılı sporcu yetiştirmenin kaygısıyla hareket ediyoruz.

Salı, Perşembe, cumartesi ve Pazar akşamları erkeklere hizmet verirken, Çarşamba ve Cuma günü saat 12 den akşam 22’ye kadar bayanlar bu hizmetlerden faydalanabilir.

Bayanların salonu kullandığı saatlerde hizmet veren bütün personel bayandır.  

 

VELİLER ÇOCUKLARINI HAVUZA YÖNLENDİRMELİ

Temel amacımız başarılı yüzücüler yetiştirmektir.  Spora olan ilgiyi artırmak için gayret ediyoruz. Özellikle velilere seslenmek istiyorum. Yüzme sporu gençlerin gelişimi için çok önemlidir. İlköğretim çağında olan çocuklarımızı buralara yönlendirmek gerekir.

 

Ücret ne kadar?

Bakın Türkiye’de bu emsalde  4 tane havuz var. Bizim havuzumuz tam olimpik havuzdur. Bunlara rağmen aylık 80 tl fiyat belirledik. Günlük olarak faydalanmak isteyen olursa günlük 7 tl ücret ödemeleri gerekiyor.

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo