MÜZİK KEYFİ-
d

[2019-08-21 17:57:24] Kuğu -

Selam Salih  Mavi Türkü'yü  sana ve Tutku Radyo dinleyicilerine armağan ediyorum

/

[2019-08-21 11:10:25] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ, DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:10:31] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ, DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:09:56] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ, DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:08:51] TUTKU RADYO YÖNETİMİ -

YAKAMOZ DÖRT DUVAR PROGRAMINDA SİZLERLE OLACAK

/

[2019-08-21 11:04:49] Cihat karabulut -

Ben cihat katabulut Van'dan f tipi cezaevinde yatan yüreği güzel kardeşim Ferhat tekere Gökan bagirdan oy gülüm sarkisini armağan ediyorum rahim sabır versin

/

[2019-08-21 11:05:28] Rabia tanir -

İyi yayınlar Tutku Radyo ailesi ben Rabia tanir e7 kogusunda olan abim imdat tanire kucak dolu sevgi selamlarımı yolluyorum seni cok özledik inşallah en kısa zamanda aramızda olursun Allah yar ve yardımcımız olsun iyi yayınlar

/

[2019-08-21 11:06:22] Ümit gündelik -

Merhabalar iyi yayınlar diliyorum ben 8 ağustosta tahliye oldum Muş’tan Muşlu reis burdan d 5 ye bulunan bütün abilerim kardeşlerime selalmlarımı sunarım hepinizi özledim gelmeye hiç niyetim yok ama sizleri beklerim isteyeceğim parça pinhani kefen giydim bütün d 5 e gelsin çalarsanız sevinirim

/

[2019-08-21 11:06:35] Hamza küçüktepe -

Ilk önce hepinizin bayramını kutluyorum nice bayramlar görmenize ben mert küçüktepe nin kardeşi Hamza küçüktepe van açıkta bulunan abim mert küçüktepe van t tipi a4 2 kavusunda emre yücekuş abime sıradaki şarkıları armağan ediyorum.Allah kurtarsın.

/

[2019-08-21 11:06:56] Botan bayer -

Selamun aleykum  van t tipi ceza evinde a8 -1 koğüşun da abim erol bayer canım yigenim mazlum bayer deyerli abim muhubullah özdemir necip güneş cahit kılıç dundar şen ve diyer tum koğüş arkadaşlarına selsm ve saygılarımı iletiyorum hepsinin kurban bayramını en içten dileklerimle kutluyorum deyerli erol abim her kesin size çok selamları var hepinizin bayramını kutluyorlar allaha emanet ol

/


Anasayfa » Konuklar » Enkaz altında olan kardeşlerimi kurtarmaya gidemedi

Enkaz altında olan kardeşlerimi kurtarmaya gidemedi
Ekimde Van’da yaşanan depremde iki kardeşini ve kayınbiraderini  kaybeden AFAD İl Müdür Cafer Giyik, kardeşlerini yıkıntı altında olduğunu bildiği halde Van’daki görevine devam ettiğini belirtti.

 

 

Van’da yerel yayın yapan Tutku Radyo’da Salih Geçken ’in programına konuk olan AFAD İl Müdürü Cafer Giyik, depremin yaşandığı ilk gün Van’a gelen arama kurtarma birliklerini Erciş’e taşımak için parasını sonra vermek üzere teklifte bulunduğumuz otobüs firmaları bize otobüs vermedi. Otobüs vereceğini söyleyenlerde çok fahiş fiat talebinde bulundular.

 

 

Depremle isminiz daha çok duyulmaya başlandı

Yaşanan depremle daha fazla konuşulduk. Birimimiz aynı zamanda trafik kazalarından sıkışma varsa o kazalara da müdahale ediyor.  İhtiyaç duyulduğunda gölde ve dağda yaşanan olumsuzluklarda da müdahale ediyoruz.

 

 

Erçek Gölünde arızalandığı için -20 derecede mahsur kalan balıkçıları kurtardınız?

Arkadaşlarımız bu konularda eğitimli oldukları için ihtiyaç duyulduğu anda hemen yardıma koşuyorlar.

 

 

Depremde yardım konularında yardım faaliyetlerini de organize ettiniz?

Halkımızın sekteye uğrayan yaşamanı normale döndürmek için her türlü iletişim, ulaşım, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak görevimizdir. Afet anında dışardan gelen ekiplerle ve ilimizdeki gruplarla koordine ediyoruz. Yardım organizasyonlarında satın alma gibi bir görevimiz ve işimiz yoktur. Biz görevimiz organize etme yönündedir.  Bağımsız kuruluşlar Van’da yaptığımız çalışmanın çok iyi olduğunu belirttiler.  

 

 

Deprem hareketlerini izliyor musunuz?

Van’da 17 tane hafif ve kuvvetli v hareketleri inceleyen istasyonlarımız var. Ankara deprem araştırama merkezine bu veriler gidiyor. Bilimsel veriler ışığında deprem riskini tahmin  etmeye çalışıyoruz. Şu anki teknoloji depremin zamanı tespit edemiyor.

 

 

Van’da yaşanmaya başlanan depremler korkutuyor?
Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara baktığınızda Van’da yaşanan depremlerden sonra enerji boşalımı olduğu belirtiliyor. Bilim adamları enerji boşalımından ötürü Van’da uzun yıllar boyunca şiddetli bir depremin yaşanmayacağını belirtiyorlar. ABD’li bilim adamlarıyla da konuştuk, onlar enerjileri boşalan bu hatlarda uzun süre deprem beklenmediklerini söylediler.

 

 

Yıkılmayan konutlar var. Deprem hala devam ediyor

Ağar hasarlı bina sayımız 28 500 idi.  Bunlardan 11 binine yakınını yıktık. Merkezdeki  acil yıkılması gereken binaları yıktık.  Ana caddelerde ve halkın yoğunlukta olduğu yerlerde bulunan binaları da yıktık. Yıkım faaliyetlerimiz devam ediyor. Makineyle yıkamadığımız  binalar var. O binaları da elle yıktırıyoruz.  Bazı binalar mahkemelik olduğu için onları şu an yıkamıyoruz. Tabi yıkımlar devam ediyor.  

 

 

Belediye hizmet binası çok tartışılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesinin yaptığı incelemelerde Cumhuriyet caddesinde bulunan Belediye binasını orta hasarlı olarak değerlendirdi. Orta hasarlı binalar güçlendirme yapılıncaya kadar hizmetlerine ara vermelidir.  Burada yetkili olan kurumda belediyelerdir. Valilik ve bizim böyle bir yetkimiz yoktur. Dediğim gibi o görev kendilerinindir.

 

 

Belediye hizmet binası güçlendirilmezse ne olur?

Verdiğimiz  süre içersin de güçlendirme çalışma yapılmazsa ağır hasara çevirerek o binayı yıkarız.

 

 

Kurumunuzda gönüllü çalışma yöntemi var mı?

Gönüllülük kurumumuzun önemli projelerindendir. Mahalle gönüllülerimiz muhtarlık seviyesinde il ve ilçelerde düzenlenmektedir. Gönüllüleri i eğitip sertifika veriyoruz.  Bu konuda işbirliğine açığız.

 

 

OTOBÜS FİRMALARI ARAMA KURTARMA BİRLİKLERİNİ TAŞIMAK İSTEDİĞİMİZDE BİZLERE OTOBÜS VERMEDİLER. İLK AKŞAM ERÇİŞ’E GÖNDERECEK OTOBÜS BULAMADIK. ÇOK FAHİŞ ÜCRETLERİ PEŞİN İSTEDİLER. BU NEDENLERDEN ÖTÜRÜ GEÇİKME OLDU.

 

 

Depreme çok geç müdahale ettiğiniz iddia ediliyor.

Bakın Van’da yaşanan depremden sonra arama kurtarma birliklerini Erciş’e taşımak için otobüs bulamadık. Depremin yaşandığı gün birçok otobüs firmasıyla görüşme yaptık, parasını daha sonra vermek üzere otobüs istedik ama karşılık bulamadık. İsmini vermek istemediğim firmalar parasını peşin almadıkça otobüs vermeyeceklerini söylediler. Yasa gereği bizim parasını daha sonra ödemek üzere bütün araçlara el koymak yetkimiz olduğu halde bunu anlaşarak yapmak istesek te bizlere çok ciddi sorunlar çıkardılar. Bunun gibi onlarca sıkıntı yaşadık.

 

 

Nasıl anlaştınız

Otobüs ücretlerini peşin istedikleri gibi çok fahiş rakamlar telaffuz ettiler. Bu konuda bizi çok zorladılar. Ya daha sonra paramızı vermezseniz gibi konuşmaları oldu

 

 

Böyle duyarsızlık olur mu?

Bakın ben depremde iki kardeşimi kaybettim. Yaşanan depremden sonra iki kardeşim enkaz altında olmasına rağmen ben Van’da görevimi yapmaya çalıştım. 

 

 

Kiracılara konut çok soruluyor

Bir miktar fazla konut var. Şartlar yakında açıklanır. Aslında bizim kiracı diye bir kategorimiz yoktur. Depremden zarar gören en dezavantajlı vatandaşlar başlanarak bu konutlar verilecektir. Kiracı özürlü engelli diye tanımlayabiliriz. Şartların ve koşulların kısa bir süre sonra açıklanacağını düşünüyoruz.  Fiat ve satış koşulu hakkında bir şey diyemem.

 

 

Her şey merkezin talimatıyla mı oluyor?

Tabi bu konuda bütün yetkiler merkezindir. Biz henüz netleşmediği için bir şey demek doğru olmaz. Bu ay içinde olma ihtimali var. Koşulları genel merkez belirler bizde bunu halkımızla paylaşırız.

 

 

Depremin Van’a maliyeti nedir?

Yaklaşık 4 kat trilyon lira Van’a harcandı. Biz Konteynır ve çadır kentlerde kalan vatandaşlarımızın elektrik faturası 170 trilyon ödedik.

 

 

CHP Konteynır kentte kalanlara zulmettiğiniz söylüyor

Herhangi bir konteyner kente gidin. En ez iki ısıtıcı bulursunuz. 24 saat sıcak su imkanları var. Daha ne yapılabilir ki. Eleştiri yapılırken biraz vicdanlı olmak gerekir. Bardağın boş tarafını gördüğünüz gibi dolu tarafını da görmeniz gerekir.

 

 

DEPREMDE İKİ KARDEŞİMİ KAYBETTİM

 

Depremde iki kardeşimi ve kayınbiraderimi kaybettiğim halde depremin birinci gününden beri Van’dayım. Bu dile getirmedik. Söyleme gereği duymadık. Bir yerde hizmet varsa, teşekkür etmek gerekir.

 

 

Depremde yoğun çalıştınız ama görülmedi gibi…  Size haksızlık mı yaptık?

Üç yıllık bir kurumuz. Daha yeni teşkilatlanmaya çalışırken bu depremi yaşadık. Ne kara planınız olursa ne kadar öngörünüz olursa olsun bunu depremde uygulama şansınız olmuyor. Gelişmeler spontane oluyor. Bizimde aksaklıklar olmuştur. Ama bunları minimize etmek için çok çaba ettik. Sosyolojik yapılarında ve aile biçimlerinden ötürü farklılık arz ediyor.
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo