MÜZİK KEYFİ-
d

[2019-05-21 16:28:56] Ferdin salmani -

Selamun aleykum cok degerli ablam cidem nasilsin iyyi misin ben iranli ferdin selmani burda D1 C5 c8 E9 E10 A9odalarina ve butun arkadaslrima ve kader mahkumlarina selamlarim var kendine cok iyyi bak allaha emanet ol

/

[2019-05-21 16:29:07] Murat YAVAŞ -

İyi yayınlar Çiğdem hanım . T tipi cezaevinde bulunan Can kardesim TARIK DEMİR e cok selam eder hasret ve Özlemle Cani gönülden kucaklarım . Tez zamanda kardesim tarığı ve tüm kader mahkumlarını ailelerine ve özgürlüklerine kavuşturması dileği ile Herzaman dualarımdasın olduğunu bilesin Can KARDEŞ ..

/

[2019-05-21 16:29:19] Ferdin selmani -

Selamun aleykum cok degerli ablam nasilsin iyyi misin ben iranda ferdin selmani burda butun kadar mahkumlarina ve D1odac5oda E9 E10 c5oda A9 odabutun arkadaslarima selamlarim ilet senden cok tesekur ediyurom allaha emanet ol

/

[2019-05-21 16:30:07] Mihriban Coşkun -

Merhaba ben Mihriban Coşkun Van M tipi kapalı cezaevinde bulunan Canakkaleden kardeşim Doğan Coşkun a beni dinliyorsan ablacim seni çok özledik.Bir an önce canakkale ye gelmeni dört gözle bekliyoruz arkadaşların herkes seni soruyor cok kiymetli sen bizim için kendine dikkat et ablacim Allaha emanet ol.

/

[2019-05-21 16:31:01] Özgür adiyan -

İyi yayınlar abla ben özgür sizin aracılığınızla m tipi d7 koğuşunda olan abim Erhan dayan için tüm parçalar armağan olsun allah yar ve yardımcın olsun en kısa zamanda aramızda olma dileğiyle allaha emanet ol can abim gözün arkada kalmasın sen iyi ol bizim için yeter

/

[2019-05-21 16:31:16] ergin alkan -

Pirilere niyaz ederiz şarkısını çalırsanız sevinirim iyi çalışmalar

/

[2019-05-21 16:31:26] enes karatas -

Merhaba çiğdem abla hapisteki amca oğlum kadir için tu evin şarkısını calrsaniz sevinirim burdan ramazan iniz kutlu olsun

/

[2019-05-21 16:31:52] özkan güven -

ben özkan güven van m tipi b 5 koguşundaki arkadaslarima selam olsun başta haci turgut felemez ferat hikmet özal ridvan murat yüzbaşı ve amcam saki amcaogullarim zafer menaf yunus siradaki en guzel sarkilar butun kogusa armagan ediyorum .elbet birgun günes sizin icin de dogacak. saygilar

/

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/


Anasayfa » Konuklar » Enkaz altında olan kardeşlerimi kurtarmaya gidemedi

Enkaz altında olan kardeşlerimi kurtarmaya gidemedi
Ekimde Van’da yaşanan depremde iki kardeşini ve kayınbiraderini  kaybeden AFAD İl Müdür Cafer Giyik, kardeşlerini yıkıntı altında olduğunu bildiği halde Van’daki görevine devam ettiğini belirtti.

 

 

Van’da yerel yayın yapan Tutku Radyo’da Salih Geçken ’in programına konuk olan AFAD İl Müdürü Cafer Giyik, depremin yaşandığı ilk gün Van’a gelen arama kurtarma birliklerini Erciş’e taşımak için parasını sonra vermek üzere teklifte bulunduğumuz otobüs firmaları bize otobüs vermedi. Otobüs vereceğini söyleyenlerde çok fahiş fiat talebinde bulundular.

 

 

Depremle isminiz daha çok duyulmaya başlandı

Yaşanan depremle daha fazla konuşulduk. Birimimiz aynı zamanda trafik kazalarından sıkışma varsa o kazalara da müdahale ediyor.  İhtiyaç duyulduğunda gölde ve dağda yaşanan olumsuzluklarda da müdahale ediyoruz.

 

 

Erçek Gölünde arızalandığı için -20 derecede mahsur kalan balıkçıları kurtardınız?

Arkadaşlarımız bu konularda eğitimli oldukları için ihtiyaç duyulduğu anda hemen yardıma koşuyorlar.

 

 

Depremde yardım konularında yardım faaliyetlerini de organize ettiniz?

Halkımızın sekteye uğrayan yaşamanı normale döndürmek için her türlü iletişim, ulaşım, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak görevimizdir. Afet anında dışardan gelen ekiplerle ve ilimizdeki gruplarla koordine ediyoruz. Yardım organizasyonlarında satın alma gibi bir görevimiz ve işimiz yoktur. Biz görevimiz organize etme yönündedir.  Bağımsız kuruluşlar Van’da yaptığımız çalışmanın çok iyi olduğunu belirttiler.  

 

 

Deprem hareketlerini izliyor musunuz?

Van’da 17 tane hafif ve kuvvetli v hareketleri inceleyen istasyonlarımız var. Ankara deprem araştırama merkezine bu veriler gidiyor. Bilimsel veriler ışığında deprem riskini tahmin  etmeye çalışıyoruz. Şu anki teknoloji depremin zamanı tespit edemiyor.

 

 

Van’da yaşanmaya başlanan depremler korkutuyor?
Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara baktığınızda Van’da yaşanan depremlerden sonra enerji boşalımı olduğu belirtiliyor. Bilim adamları enerji boşalımından ötürü Van’da uzun yıllar boyunca şiddetli bir depremin yaşanmayacağını belirtiyorlar. ABD’li bilim adamlarıyla da konuştuk, onlar enerjileri boşalan bu hatlarda uzun süre deprem beklenmediklerini söylediler.

 

 

Yıkılmayan konutlar var. Deprem hala devam ediyor

Ağar hasarlı bina sayımız 28 500 idi.  Bunlardan 11 binine yakınını yıktık. Merkezdeki  acil yıkılması gereken binaları yıktık.  Ana caddelerde ve halkın yoğunlukta olduğu yerlerde bulunan binaları da yıktık. Yıkım faaliyetlerimiz devam ediyor. Makineyle yıkamadığımız  binalar var. O binaları da elle yıktırıyoruz.  Bazı binalar mahkemelik olduğu için onları şu an yıkamıyoruz. Tabi yıkımlar devam ediyor.  

 

 

Belediye hizmet binası çok tartışılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesinin yaptığı incelemelerde Cumhuriyet caddesinde bulunan Belediye binasını orta hasarlı olarak değerlendirdi. Orta hasarlı binalar güçlendirme yapılıncaya kadar hizmetlerine ara vermelidir.  Burada yetkili olan kurumda belediyelerdir. Valilik ve bizim böyle bir yetkimiz yoktur. Dediğim gibi o görev kendilerinindir.

 

 

Belediye hizmet binası güçlendirilmezse ne olur?

Verdiğimiz  süre içersin de güçlendirme çalışma yapılmazsa ağır hasara çevirerek o binayı yıkarız.

 

 

Kurumunuzda gönüllü çalışma yöntemi var mı?

Gönüllülük kurumumuzun önemli projelerindendir. Mahalle gönüllülerimiz muhtarlık seviyesinde il ve ilçelerde düzenlenmektedir. Gönüllüleri i eğitip sertifika veriyoruz.  Bu konuda işbirliğine açığız.

 

 

OTOBÜS FİRMALARI ARAMA KURTARMA BİRLİKLERİNİ TAŞIMAK İSTEDİĞİMİZDE BİZLERE OTOBÜS VERMEDİLER. İLK AKŞAM ERÇİŞ’E GÖNDERECEK OTOBÜS BULAMADIK. ÇOK FAHİŞ ÜCRETLERİ PEŞİN İSTEDİLER. BU NEDENLERDEN ÖTÜRÜ GEÇİKME OLDU.

 

 

Depreme çok geç müdahale ettiğiniz iddia ediliyor.

Bakın Van’da yaşanan depremden sonra arama kurtarma birliklerini Erciş’e taşımak için otobüs bulamadık. Depremin yaşandığı gün birçok otobüs firmasıyla görüşme yaptık, parasını daha sonra vermek üzere otobüs istedik ama karşılık bulamadık. İsmini vermek istemediğim firmalar parasını peşin almadıkça otobüs vermeyeceklerini söylediler. Yasa gereği bizim parasını daha sonra ödemek üzere bütün araçlara el koymak yetkimiz olduğu halde bunu anlaşarak yapmak istesek te bizlere çok ciddi sorunlar çıkardılar. Bunun gibi onlarca sıkıntı yaşadık.

 

 

Nasıl anlaştınız

Otobüs ücretlerini peşin istedikleri gibi çok fahiş rakamlar telaffuz ettiler. Bu konuda bizi çok zorladılar. Ya daha sonra paramızı vermezseniz gibi konuşmaları oldu

 

 

Böyle duyarsızlık olur mu?

Bakın ben depremde iki kardeşimi kaybettim. Yaşanan depremden sonra iki kardeşim enkaz altında olmasına rağmen ben Van’da görevimi yapmaya çalıştım. 

 

 

Kiracılara konut çok soruluyor

Bir miktar fazla konut var. Şartlar yakında açıklanır. Aslında bizim kiracı diye bir kategorimiz yoktur. Depremden zarar gören en dezavantajlı vatandaşlar başlanarak bu konutlar verilecektir. Kiracı özürlü engelli diye tanımlayabiliriz. Şartların ve koşulların kısa bir süre sonra açıklanacağını düşünüyoruz.  Fiat ve satış koşulu hakkında bir şey diyemem.

 

 

Her şey merkezin talimatıyla mı oluyor?

Tabi bu konuda bütün yetkiler merkezindir. Biz henüz netleşmediği için bir şey demek doğru olmaz. Bu ay içinde olma ihtimali var. Koşulları genel merkez belirler bizde bunu halkımızla paylaşırız.

 

 

Depremin Van’a maliyeti nedir?

Yaklaşık 4 kat trilyon lira Van’a harcandı. Biz Konteynır ve çadır kentlerde kalan vatandaşlarımızın elektrik faturası 170 trilyon ödedik.

 

 

CHP Konteynır kentte kalanlara zulmettiğiniz söylüyor

Herhangi bir konteyner kente gidin. En ez iki ısıtıcı bulursunuz. 24 saat sıcak su imkanları var. Daha ne yapılabilir ki. Eleştiri yapılırken biraz vicdanlı olmak gerekir. Bardağın boş tarafını gördüğünüz gibi dolu tarafını da görmeniz gerekir.

 

 

DEPREMDE İKİ KARDEŞİMİ KAYBETTİM

 

Depremde iki kardeşimi ve kayınbiraderimi kaybettiğim halde depremin birinci gününden beri Van’dayım. Bu dile getirmedik. Söyleme gereği duymadık. Bir yerde hizmet varsa, teşekkür etmek gerekir.

 

 

Depremde yoğun çalıştınız ama görülmedi gibi…  Size haksızlık mı yaptık?

Üç yıllık bir kurumuz. Daha yeni teşkilatlanmaya çalışırken bu depremi yaşadık. Ne kara planınız olursa ne kadar öngörünüz olursa olsun bunu depremde uygulama şansınız olmuyor. Gelişmeler spontane oluyor. Bizimde aksaklıklar olmuştur. Ama bunları minimize etmek için çok çaba ettik. Sosyolojik yapılarında ve aile biçimlerinden ötürü farklılık arz ediyor.
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo