KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Bu örnek Türkiye'de ilktir

Bu örnek Türkiye'de ilktir
Sosyal Politikalar il müdürü Şinasi Erol, Türkiye’de ilk defa Van’da kurulup aktif bir şekilde hizmete başlayan  ‘Sosyal Hizmetler Merkezi’ Van için devrim niteliğinde bir çalışmadır.

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken’in ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Sosyal Politikalar İl Müdürü Şinasi Erol; ‘Van’da ilk defa uygulamaya başladığımız ‘Sosyal Hizmetler Merkezi’ projesinde her eve hizmet verecek bir sosyolog, psikolog, sosyal çalışmacı ve hizmet elemanı olarak dört kişilik grup kurduk’ dedi.

 

Geçken’ in soruların yanıtlayan Erol:

 

Şu an verdiğimiz hizmetleri bir genel müdürlük tarafında yürütülüyordu. Daha sonra bir kararnameyle Bakanlık haline dönüştürülünce genel müdürlük sayısı  beşe çıkarıldı. Bakanlığımızın yaptıklarıyla çağ atlatıldığını söyleyebilirim. 

 

Dezavantajlı gruplara arasına giren kadınlarımız, çocuklarımız, engellilerimiz, yaşlılarımız ve şehit aileleri ve gazilere hizmet ediyoruz.  Bizim işimiz daha dikkat gerektiren bir iştir.

 

VAN’DA BİR İLK

Sosyal Hizmetler merkezi kurulmadan, yönetmenliği çıkmadan önce ağırlıklı olarak sonuçlar üzerinden çözüm üretmeye çalışıyorduk. Meydana gelen olay üzerinden çözüm üretmeye çalışıyorduk.

 

Aile ve toplum hizmetlerin genel müdürlüğüne bağlı olarak Van’da üç tane Sosyal Hizmetler Merkezi ( İpekyolu, Çaldıran ve Erçiş) açtık. Faaliyetlerimiz sürüyor.

 

HER EVE BİR SOSYOLOG, PİSKOLOG, ÇOCUK GELİŞİM UZMANI

Sosyal Hizmetler Merkezinde uzman kişiler çalışıyor. Psikolog, Sosyolog, Çocuk gelişimci ve  Sosyal Çalışmacılarımız var. Hizmet ettiğimiz alandı uzmanların çalıştığı bir alandır.

 

İkisi Erçek’te olmak üzere toplam 36 mahalleye hizmet veriyoruz. Paydaşlarımız var. Muhtarlar, kanaat önderleri, imamlarımızla görüşüyoruz. Yaklaşık 400 bin kişiye hizmet veriyoruz. Bu insanları hizmet merkezimizde çalışan arkadaşlara zimmetledik. 

 

Her gruba yaklaşık dört mahalle düşüyor. Bu grupta üç kişi her gün 10 aileyi ziyarete ederek alan taraması yapıyor. İhtiyaç ve olumsuz bir durum varsa onları kaydediyor. Bizimle ilgili ise biz çözüyoruz. Bizimle ilgili değilse ilgili kurumlarla paylaşıyoruz.

 

MUHTARLAR CİDDİ MANADA DESTEK OLDU

Mahalleleri en iyi bilen muhtarlarımızdır. Biz yeni kurduğumuz merkezin uzmanlarını muhtarlarımızla tanıştırdık. Muhtarlarla toplantımızı amacı buydu. Beklentilerimiz aktarıp yardım istedik. Mahallelerinde sorunlu ve dezavantajlı grupların sorunlarını çözmek için kendi mahallelerinde görevli bulunan psikolog ve sosyologlarına yardım etmesini rica ettik.  ‘

 

 

VAN’DAKİ BÜTÜN MAĞDURLARIN TESPİTİ YAPILIYOR

Dokuz ekibimiz yaklaşık bir aydır sahada çalışıyorlar. Son toplantıda yaklaşık 700 ailenin ziyaret edildiğini tespit ettik. Bu güne kadar ulaşamadığımız aileler ulaştık. Hayatını kaybettiği halde bakıcılık hizmeti karşılığında ücret alanlar vardı. Onları yeniden düzenledik.

 

Biz yaptığımız bu çalışma ile Van’daki dezavantajlı grupların tamamını öğrenmiş olacağız. Biz onlardan haberdar olacağımız gibi onlarda bizden haberdar olsun istiyoruz. Vali beye ve Hanımefendi bizler yardım ediyor. Bu güne kadar götürdüğümüz hiçbir projeyi geri çevirmediler. Radyonuz aracılığı ile teşekkür etmek istiyorum.

 

YETİMLERİMİZ ÇOK FAZLA

Yapılan çalışmalarda dul ve yetimlerin sayısının çok fazla olduğuna şahit oluyoruz. Şu an 2263 dul kadınız var. Ortala dört çocuktan bunun hesabını yaparsanız fotoğrafı daha ne görürsünüz.

 

VAN’DA İKİ EVLİLİK ORANI ÇOK YÜKSEK

Baba ilk evliliği yapmış çoluk çocuğu oluyor. Yaş kemale erince genç bir bayanla evlenmiş. Ölüm vuku bulduğunda resmi nikâhı olan devletten para alırken ikinci eş mağdur oluyor. Eşi cezaevinde olan çok bayan var. Van’ın 14 mahallesinde ciddi sıkıntılar var.  Maddi durumu düşük, çocuk sayısının yüksekliğinin ve sorunların yoğun olduğu mahalleler  bunlardır.

 

PUANLAMA SİSTEMİ GELİŞTİRDİK.

Mağduriyetin siyaseti olmaz. Bizim kriterlerimiz bellidir. Yapılan sorgulamalar sonucu çıkan puanlamaya göre devlet o ailelere destek veriyor. Bazen görünürde bir şey görünmüyor. Ama mahalledeki paydaşlarımız resmi anlamda bir şeyi gözükmeyen ama maddi durumun iyi olduğunu bildirince bizde ona göre işlem yapıyoruz.

 

HASTASINA BAKANA PARA VERİYORUZ

Bakıcı ücreti olarak evde hastasına ve engellisine baksın diye yaklaşık aylık 740 tl para veriyoruz. Van ve ilçelerinde bu parayı verdiğimiz 7666 kişiye bu desteği veriyoruz. Sadece hastalarına ve engellisine baksınlar diye Van’da her ay yaklaşık 5.600.000 tl ödeme yapıyoruz. Bu devletin büyüklüğünü gösterir.

 

SEVGİ EVLERİNDE KALAN ÇOCUKLARIN ALMASINI DEĞİL VERMESİNİ İSTİYORU

Sevgi Evlerinde kalan çocuklarımızı ziyaret edip onlara hediye vermek isteyenler oluyor. Biz o çocuklarımızı müsaadesi olmadan ziyaretlerine müsaade etmiyoruz. Ayrıca onların alan el değil veren el olmasını istiyoruz. Kurban Bayramında çocuklarımız harçlıklarıyla kurban keserek mağdur ailelere dağıttılar. Aşure yapıp dağıttılar. Biz onlara kendilerinden daha kötü durumda olanların varlığını göstermeye çalışıyoruz.

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo