ÇİĞDEMLE NAĞMELER-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » Avrupalılar Kürtçe ve Türkçeyi aynı sanıyorlardı

Avrupalılar Kürtçe ve Türkçeyi aynı sanıyorlardı
TUTKU MEDYA TMK mağduru çocuklar için yaptığı eserle Türkiye gündeminde konuşulmaya başlanan Aygül Erce, yurt dışında yaşadığı süre boyunca o İngilizlere söylediği Kürtçe müzikle Kürtçenin daha çok duyulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

 

Van’da yayın yapan Tutku Radyo’da Salih Geçken’in ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Erce: “Avrupa’da demokrasi oturmuş. Orada bireyin temel haklarına daha çok saygı olmasına var. Evrensel insan hakkına saygı var. Tabı orda kapitalizm de var. Orda da açlık ve yoksulluk var.  Orda da acı var. Belki bu albümün doğmasına neden olan o olumsuzluklardır. Acılar ortak olunca kimin hangi kimlikte olduğu önemli değildir. Etnik kimlik üzerinden insana bakmanın çok doğru olmadığını görüyorsunuz.

 

İlk albüm projem 2010 dan itibaren başladı. TMK mağduru çocuklar, terörle mücadele kanunu çocukları ya da taş atan çocuklar denilen çocukların mağduriyetini okuduk. İlk albüm çalışması ‘Annem Kurtar Beni’ ile başladı. İki albümüm iki dille çıktı.  Pınar Selek’in şarkısı, Benim Sana Verecek oğlum yok paşa şarkısı ve TMK mağduru çocuklarla ilgili şarkı art arda geldi. Türkiye gündemini yakından takip ettiğim için beni beste yazmaya yöneltti. Söz yazdım. Videosunu yaptık. Sosyal medya aracılığı ile paylaştık.

 

Kendimi geliştirmek daha iyi şeyler yapabilmek için yurt dışında çıktım. Bir konser için Almanya’ya gitmiştim. Abim Almanya’ya gelerek beni İngiltereye götürmek istediğini söyledi. Yolumuz böylelikle Londra’ya düştü. Yaklaşık 17 yıl orada kaldım. Çeşitli kurslar düzenledik. Grup kurarak konserler verdik.

 

Yurt dışında Türkçe ve Kürtçe şarkılar okudum. Kürtçe şarkı okurken çok şaşırıyorlardı. Çünkü onlar Kürtçe ve Türkçenin aynı olduğunu biliyorlarmış. İngiliz Komünist partisinin düzenlediği organizasyonda okudum. Evsizler için düzenlenen konserlerde okudum. Bir çok konser düzenlendi. Kürtçe Folk şarkıları çok sevdiler. Türkçeyi biliyorlardı. Kürtçeyi duymamışlardı. Kürtçeyi ve Kürt kültürünü anlatmaya çalıştım. Yabancılar etnik müziğe karşı değiller. Dinliyorlar. Kürtçe müziği de severek dinlediklerini gördüm. ’dedi. 

 

 

 

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo