KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » Acının her türlüsünü yaşayan bu toplum empati kurmak zorunda

Acının her türlüsünü yaşayan bu toplum empati kurmak zorunda








TUTKU MEDYA  Eğitimci Yazar Lokman Tekin, seçim döneminde yaşanan gerginliklerin toplumsal kırgınlıklara neden olacak düzeye gelmemesi gerektiğini belirtti.

 

Van’da yayın yapan Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Tekin ‘Şiddet ve Demokrasinin bir arada anılamayacağını söyledi.

 

Eğitimci Yazar Lokman Tekin:

“ŞİDDET VE DEMOKRASİ OLMAZ Demokratik seçimlerde şiddet ve seçimin olması çelişkidir. Aslında şiddet yok. Her yerde olduğu gibi seçim dönemlerinde zaman zaman yaşanan gerginlikler var. Bu dönemde insanların en hassas olduğu noktalar seçim süreçlerinde ortaya çıkıyor. Herkes desteklediği partinin başarılı olması için çaba far ediyor.  Bundan ötürü seçim dönemlerinden aman zaman gerginlikler yaşanıyor.

 

ŞİDDET BU TOPLUMA YAKIŞMAZ Şu an yaşanan kırılganlıkların karşılık çatışmaya dönüşeceğini düşünmüyorum. Çünkü bu toplum bir şiddeti daha kaldırabilecek durumda değil. İkincisi şiddet bize yakışmaz. Biz nerden bakarsak bakalım, kim olursak olalım iki şeye ihtiyacımız var. Birincisi ‘Barış’ ikincisi ‘Demokrasi’ dir. Aslında herkes kendini barışçıl ve demokrat olarak görüyor.  Böyle düşünen bir insana ve topluma yakışmaz.

 

KUTSAL DEĞERLERİ ÖNEMSEMİZ GEREKİR Bazen sinirlerin gerilebildiği anların olduğunu söylemiştim. Seçimler barış demokrasi ve gelişmişlik için bir kırılma noktasıdır. Bizim seçim dönemlerinde bunlara bakmamız gerekir. Barış, Demokrasiyi ihtiyacımız var. Bu toplumun bu kutsal değerlere ihtiyacı var. Hepimizi bildiği bu gerçekliği bazen kabul edilebilir kişilerin hatırlatması daha iyi olabilir.

 

EMPATİ OLMAZSA OLMAZLARIMIZDANDIR Bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapma hakkımız yoktur. Empati duruş sergilemek zorundayız.  On yıllarca bu bölgede yaşananları biliyoruz. Bir Kürtçe isim verdiğimi için nelerle karşılaştığımızı biliyoruz. Bakın dalga dalga demokrasinin geliştiği bir dönemde önce hoşgörü ve koşulsuz kabul bizim için önemlidir. Barış, özgürlük ve demokrasi vaz geçilmezlerimizdendir. Bunlar bizim için kutsal değerledir.

 

GENÇLERİMİZ DAHA DİKKATLİ OLMALI Bölge toplumu gerek bireysel gerek toplumsal gerek örgütse gerek kamusal yeni bir şiddet dalgasını kaldıramaz. Sadece fiziksel değil psikolojik şiddetin bile olmaması gerekir. Bizim geleceğimiz olan gençlerimiz biraz daha dikkatli olmalıdır. Hangi açıdan bakarsanız bakın karşılıklı sevgi ve hoşgörünün hakım olduğunu görürsünüz. Kırmak, dökmek bize yakışmaz.

 

ACI ÇEKEN BU TOPLUM EMPATİ KURMAK ZORUNDA Ezilmiş, horlanmış ve dışlanmış kesimin daha duyarlı olmaları gerekir. Bakın ezilmemiş insanların empati kuramamasını anlayabilirim. Ama biz şiddetin en acısını yaşadık. Biz dışlamayı, ötekileştirmeyi, şiddetin en acısını yaşamış toplumuz. Budan ötürü bizim empati kurmamamız olamaz. Devrimci duruş bunu gerektirir. Gençliğimize yakışanda budur. “dedi. 




Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo