BASINDA BU GÜN-
d

[2017-01-14 15:18:21] Mike Leoni -

Gonlunden gecen istedigin bir Parçayı taaaa uzaklara göndermeni rica ediyorum. Sevgiyle kal

/

[2016-11-26 16:03:05] Muhammed ali -

Hayirli geceler ben ali lakaben doktor derler acik cezaevinden cikali 6 saat oldu hozan aytacdan doktor parcasi ve tum guzel parcalar van acik cezaevinden 12 kogusta bulunan abilerime ve sizlere armagan olsun unuttu sanmasinlar Rabbim tum mahkumlarin yar ve yardimcisi olsun kolay gelsin

/

[2016-11-19 15:40:19] Aysel alkan -

Slm şahan 55 dr 188 plakalı araçda şehir halinde seni dinliyoruz aşkım herşeyim yalçın Güle sıradaki parçayı gönderirmisin onu çok sevdiğimi söylemisin

/

[2016-11-19 15:43:05] salih akkuş -

Yusuf abee ben adem ve murat seni dinliyoruz. şarkı gönder muhteşem üçlü

/

[2016-10-28 19:00:22] Fecri Barlık -

İyi akşamlar. Siirt'ten bir fırsatını bulup sizi dinliyoruz. Zeki hocama yağmur taneleri kadar selamlar. Zeki hocamdan Mona Roza şiirini istiyoruz. Siirtten selam ve sevgiler

/

[2016-09-24 15:13:03] VanLı Sino -

S.a Kaptan aBım ıyı yayınLar Sinan Kardeşim Ben Herzamankı Gıbı Damara Devam SevılıyorSun :D

/

[2016-09-17 15:05:10] nurullah kara -

size zahmet ahmet kaya olmasaydı sonumuz böyle çalarmısınız iyi yayınlar

/

[2016-08-20 14:15:23] fırat özsoy -

Sewgilerimle van saraydan yaziyorum muslum gurses ten yaktin beni dunya parcasini calarsaniz sewinirim

/

[2016-08-06 15:23:20] enes tanyildiz -

Usta neset ustadan evvelim parcasini calar misin Karanlık coktukçe biraz daha özler oldum seni Yıldızları seçemiyorum sigaramdan çıkan ucuz duman yuzunden Az kaldi ama Hemde cok az Icime seni hapsetmeme az kaldı Zelisim

/

[2016-07-30 15:12:14] Gül gül -

Merhaba abi iyi yayınlar Selda bağcan dan ahmedim türküsünü çalabilirmisin sana zahmet özel birine armağan ediyorum o kendini biliyor :)

/


Anasayfa » Konuklar » Acının her türlüsünü yaşayan bu toplum empati kurmak zorunda

Acının her türlüsünü yaşayan bu toplum empati kurmak zorunda
TUTKU MEDYA  Eğitimci Yazar Lokman Tekin, seçim döneminde yaşanan gerginliklerin toplumsal kırgınlıklara neden olacak düzeye gelmemesi gerektiğini belirtti.

 

Van’da yayın yapan Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan Tekin ‘Şiddet ve Demokrasinin bir arada anılamayacağını söyledi.

 

Eğitimci Yazar Lokman Tekin:

“ŞİDDET VE DEMOKRASİ OLMAZ Demokratik seçimlerde şiddet ve seçimin olması çelişkidir. Aslında şiddet yok. Her yerde olduğu gibi seçim dönemlerinde zaman zaman yaşanan gerginlikler var. Bu dönemde insanların en hassas olduğu noktalar seçim süreçlerinde ortaya çıkıyor. Herkes desteklediği partinin başarılı olması için çaba far ediyor.  Bundan ötürü seçim dönemlerinden aman zaman gerginlikler yaşanıyor.

 

ŞİDDET BU TOPLUMA YAKIŞMAZ Şu an yaşanan kırılganlıkların karşılık çatışmaya dönüşeceğini düşünmüyorum. Çünkü bu toplum bir şiddeti daha kaldırabilecek durumda değil. İkincisi şiddet bize yakışmaz. Biz nerden bakarsak bakalım, kim olursak olalım iki şeye ihtiyacımız var. Birincisi ‘Barış’ ikincisi ‘Demokrasi’ dir. Aslında herkes kendini barışçıl ve demokrat olarak görüyor.  Böyle düşünen bir insana ve topluma yakışmaz.

 

KUTSAL DEĞERLERİ ÖNEMSEMİZ GEREKİR Bazen sinirlerin gerilebildiği anların olduğunu söylemiştim. Seçimler barış demokrasi ve gelişmişlik için bir kırılma noktasıdır. Bizim seçim dönemlerinde bunlara bakmamız gerekir. Barış, Demokrasiyi ihtiyacımız var. Bu toplumun bu kutsal değerlere ihtiyacı var. Hepimizi bildiği bu gerçekliği bazen kabul edilebilir kişilerin hatırlatması daha iyi olabilir.

 

EMPATİ OLMAZSA OLMAZLARIMIZDANDIR Bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapma hakkımız yoktur. Empati duruş sergilemek zorundayız.  On yıllarca bu bölgede yaşananları biliyoruz. Bir Kürtçe isim verdiğimi için nelerle karşılaştığımızı biliyoruz. Bakın dalga dalga demokrasinin geliştiği bir dönemde önce hoşgörü ve koşulsuz kabul bizim için önemlidir. Barış, özgürlük ve demokrasi vaz geçilmezlerimizdendir. Bunlar bizim için kutsal değerledir.

 

GENÇLERİMİZ DAHA DİKKATLİ OLMALI Bölge toplumu gerek bireysel gerek toplumsal gerek örgütse gerek kamusal yeni bir şiddet dalgasını kaldıramaz. Sadece fiziksel değil psikolojik şiddetin bile olmaması gerekir. Bizim geleceğimiz olan gençlerimiz biraz daha dikkatli olmalıdır. Hangi açıdan bakarsanız bakın karşılıklı sevgi ve hoşgörünün hakım olduğunu görürsünüz. Kırmak, dökmek bize yakışmaz.

 

ACI ÇEKEN BU TOPLUM EMPATİ KURMAK ZORUNDA Ezilmiş, horlanmış ve dışlanmış kesimin daha duyarlı olmaları gerekir. Bakın ezilmemiş insanların empati kuramamasını anlayabilirim. Ama biz şiddetin en acısını yaşadık. Biz dışlamayı, ötekileştirmeyi, şiddetin en acısını yaşamış toplumuz. Budan ötürü bizim empati kurmamamız olamaz. Devrimci duruş bunu gerektirir. Gençliğimize yakışanda budur. “dedi. 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI Tutkuhaber
SOSYAL AĞLAR

logo