KAPTAN-
d

[2018-01-18 16:37:20] Yakup -

Salih bey size konuğunuz Özay beye selam olsun

/

[2018-01-18 16:29:21] Mehmet Emmi -

Kentin ekonomisi çok kötü bir durumda. Esnafın durumu çok kötü durumda. Bu konuyu neden konuşmuyorsunuz

/

[2018-01-18 16:26:44] Hasan Duman -

Salih bey size ve konuğunuza size Özay beyin selamlar. Özay beyin 2019 yorumunu merak ediyoruz.

/

[2018-01-18 16:19:23] FıraT turgut -

merhaba ben BaTman Dan Fırat Turgut öncelikle iyi yayınlar diliorm .Sizden ADANALI AYHAN & ENVER YILMAZ dan Aç kapıyı gardiyan parçasını VaN M tipi kapalı cezaevinde bulunan dayımın oğlu BEYTULLAH ÇOBAN a ve tüm kader mahkumlarına gelsin.YokLuğuna aLışamadık ,ÖzLer OlDuk Seni BeytoCan ..

/

[2018-01-18 16:19:55] MoDaCı Ercan -

Slmm Farah Ablamm Nasılsınn BEn Modacı Ercan GEçen Hafta Van M Tipii Caza Evinden tahliye oldumm Koğuş Arkadaşlrıma Çok Çok Slm Ederimm Allah Hepsini en kısa zamanda Kurtarsınn Kalın Sağlıcaklaa

/

[2018-01-18 16:20:10] Muhammed -

Kaptan senden ricam haydi söyle şarkısını kim söylüyor biraz önce paylaştığın parça

/

[2018-01-18 16:20:23] İsim vermek istemeyen bir dinleyeci -

Bir dogum günü parcasi calabilir misiniz bugün doğum günü olan çok kıymetli çok değerli barış müdür için gelsin şimdiden çok teşekkür ederim

/

[2018-01-18 16:21:20] Haşim ERTAŞ -

Slm İyi Akşamlar Kaptan Ben Haşim ELAZIĞ'ın Kovancılar İlçesinde Askerim Hiçbir Programini Kaçırmayan Ben Burda Vakit Buldukça Dinliyorum Burdan Da Herkese Slm Olsun Sıradaki Tüm Parçaları Öncelikle Sevdigim ESMERİM'e Gelsin Sonrada Size Ve Tüm Van Halkına Erek Sabaniye Minibüs Durağında Ki Arkadaşlarıma Slm Lar Olsun...

/

[2018-01-18 16:22:42] Şilan ugurkan -

Marhaba van iskele mitipi kapali ceza evinde yatmakta olan esim hamza kaplan icin siradaki tum parcalar ona arman etmek istiyorum canim esim seni birgun degil bir saniye degil bir omur boyu sevecegim seni bir omur boyu beklicegim ne olursa olsun seni hep beklicegim hamzam kendine iyi bak seni cok seviyorum canim esim

/

[2018-01-18 16:23:44] FıRaT TurGut -

merhaba BaTman Dan Sizi dinlemekteyim koma AzaD dıgerım nagerım parçasını VAN M TİPİ kapalı cezaevin de bulunan Beytullah çoban a ve tüm kader mahkumlarına gelsin iyi yayınlar....

/


Anasayfa » Konuklar » 100 inşaat mühendisi Van'ı terk etti

100 inşaat mühendisi Van'ı terk etti
TUTKU MEDYA   Siyasal partilerin   Van  il başkanlarını ziyaret eden  Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan  Van’da yaşanan sıkıntı ve sorunların giderilmesi , ev huzurunun sağlanması ve Van’daki  ekonominin rayına oturması için bütün siyasal parti il başkanlarını bir araya getirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

Tutku Radyo’da Salih Geçken’in hazırlayıp sunduğu ‘Farklı Açıdan’ programına konuk olan İlhan yaşanan travmalara rağmen Van’ın en güvenilir bir kent olduğunu,  dört yıldır açılmayan imarın Van’ın en büyük sorunu haline geldiğini, yaklaşık 100 tane inşaat mühendisinin Van’daki odadan kaydını silerek başka illere çalışmaya gittiğini  dile getirdi.

 

Salih Geçken’in sorularını yanıtlayan İlhan:

 

SAADET PARTİSİ ZÜLME DUYARSIZ KALAMAZ

‘Ortadoğu’da kanın aktığı yerlerde kanın durması için en çok çalışan siyasi partiyiz. Saadet Partisi sorunların ve sıkıntıların yaşandığı hiçbir soruna duyarsız olmadığı gibi, Suriye genelinde yaşananlara duyarsız kalmadığı gibi Kobani’de yaşananlara da duyarsız kalmamıştır. Yaşanan zulümlere de seyirci kalmamız mümkün değil.  Cansuyu Derneğimiz bu konuda üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyor.  Partimizin genel merkezi olayların yaşandığı bölgelerdeki çeşitli kesimlerle görüşürken hükümete de gerekli tavsiyelerde bulunmaktadır.

 

VANLI ESNAF ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR

Van’daki esnaflarımız Suriye’de yaşanan zulümlere kayıtsız kalmadığı gibi, Kobani’den gelen halkın ihtiyaçları karşısında da duyarsız kalmamıştır. Van Esnafının bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Van’da yaşayan halk dışırdan gelen mültecilere en fazla sahip çıkan kenttir.  Van’da bir süre yaşadıktan sonra Van dışına giden ama Van’da güzellikleri görmediği için tekrar Van’a gelen mülteci kardeşlerimiz var. Vanlı daha önce Irak’tan, Afganistan’dan, İran’dan gelen mülteci kardeşlerini nasıl sahip çıkmışsa Suriye’den ve Kobani’den gelen kardeşlerine de sahip çıkmıştır. İlimizin tüm kesimleri gerek İslami kesim gerek seküler kesim duyarlı davranmıştır.

 

Kobani’de (Aynel Arap) yaşanan olayları protesto iddialarıyla bölgemizde yaşanan olaylar çok kötüydü. İnsanlar hayatını kaybetti. Mağazalar yağmalandı. İnsanların tasvip etmeyeceği olaylar yaşandı. Yaşanan olayların doğru olmadığını söyleyen ama halkı sokağa çağıran siyasal partiler halkı sokağa davet ettiklerinde tabanlarının sağduyulu davranmasını açıklamalılar. Yo eğer iddia ettikleri gibi provokasyon varsa, o zaman provokatörleri kendilerinden soyutlayarak gerekli mercilere vermelilerdi.

 

RAHATSIZLIK TEK TARAFLI OLMALI

 Şehir merkezinde askerlerin ve polislerin varlığından rahatsız olanlar aynı zamanda insanların öldürülmesinde, iş yerlerinin yakılmasından, yağmalanmasında ve insanların taciz edilmesinden de rahatsız olmalılar. Tek taraflı rahatsızlık bir fayda sağlamaz. Toplumsal huzurun yaygınlaşmasına katkı sunmaz.   Allah korusun olaylar devam ederse eskide olduğu gibi olağanüstü günlerin yaşandığı döneme tekrar dönebilir.  Hem vatandaşlar hem de siyasilerin daha aklıselim davranması gerekir. 

 

VAN’DASİ SİYASAL PARTİLERİN DUYARLILIĞI

Saadet Partisi olarak yaklaşık 4 ay önce bütün siyasal partileri ziyaret ederek yaşanan sıkıntıları ve endişelerimizi dile getirdik.  Emniyet Müdür ile görüştük. Vali beyle görüştük. Halkın yaşadığı sıkıntı ev huzuruna bile ekti ediyor. İlin yöneticilerinin zaman zaman bir araya gelmesini önerdik. Halkın yaşadığı sıkıntıyı, esnafın karşı karşıya kaldığı durumu dile getirdik. Halkın kafasında soru işaret oluşturacak hiçbir şeyin kalmaması için birlikteliğin gerekliliğinden bahsettik.  En son geçen hafta HDP ile görüştük.  Onlarda sağduyulu davranılması gerektiğini beyan ettiler.  Bizim bu konuda bütün siyasi partilerin için yer alacağı bir çalışmamız daha  var. Bunu Saadet Partisi çatışı altında değil de farklı bir isimlendirmeye bir araya getirmeyi düşünüyoruz.  Tüm siyasi parti başkanların davet edeceğiz. Biz bu davette Van’ı ve Van’da yaşanan sorunları masaya yatırmayı düşünüyoruz. Umarım davetimizi icabet ederler.

 

CESUR YATIRIMCI BEKLİYORUZ

Cesur yatırımcıların yapacakları yatırımlarla sokak eylemlerinin daha minimize olacağını düşünüyorum.  Sermayenin ürkek değil de daha cesur davranması gerekir.  Yaşanan eylemlerden sonra yatırım yapmama kararının aksine yatırım kararı alacak cesur yatırımcılara ihtiyacımız var. İşsizlik azaltılırsa sokak eylemlerinin daha minimize olacağını düşünüyorum.  TÜSİAD’ın Van’a ziyareti olacaktı. Ziyaretlerini iptal ettiler. Oysa onlar Van’a gelselerdi Van’ın gündemi daha çabuk değişirdi. Yaşananlar Türkiye’nin gündemini daha fazla işgal etmezdi.

 

STK’LARIMIZ SUSKUN

Van Türkiye’de en çok STK’sı olan ildir. Buna rağmen STK’larımız bir çok konuda çokta konuşmuyorlar.  Bir çok konuda STK’larımız çekingen davranıyor.  Zaman zaman adım atılması gerektiği yerde adım atmayabiliyorlar. Bütün bunlara rağmen ciddi konularda sesini yükselten STK’larımızda var.

 

İMAR KONUSU VAN’IN EN BÜYÜK SORUNU OLMAYA BAŞLADI

Türkiye’de İmar’ı olmayan tek il Van’dır. Bu sorunu çözmesi gereken merci belediyedir.  Belediye İmar sorununu bu ilin gündeminden kaldırması lazım. İnşaat yapacak iş adamlarına İmar konusunda gerekli kolaylıklarda sağlanmalıdır. İnşaat Mühendisleri odasını ziyaretimizde kendilerinin de imar konusundaki sıkıntılarını dinledik.  Yüze yakın inşaat mühendisinin farklı illerde çalışmak için kaydını silerek Van’da gittiklerini duyduk. İmar sorunun çözülmemesi Van’daki işsizliğin en büyük nedenlerinden biridir. İnşaat sektöründe çalışan insanlar ya işsizdir yada başka şehre çalışmaya gitmiştir.’ Dedi.

 
Benzer Haberler
REKLAM BAĞLANTILARI TUTKU GÜVENLİK
SOSYAL AĞLAR

logo